NZD traci po słabym raporcie w sprawie zatrudnienia

John J Hardy, Saxo Bank
John J Hardy, Saxo Bank

Opublikowany ubiegłej nocy raport w sprawie zatrudnienia w Nowej Zelandii w I kwartale okazał się słabszy, niż przewidywano: wbrew powszechnym oczekiwaniom, skorygowana w górę stopa bezrobocia (5,8%) nie została obniżona. Wzrost zatrudnienia również okazał się niższy, niż zakładano, mimo iż w ujęciu miesięcznym liczba nowych miejsc pracy była konkretna; wysoki współczynnik aktywności zawodowej częściowo tłumaczy gorszą, niż przewidywano stopę bezrobocia.

Również i płace w Nowej Zelandii nie sięgnęły oczekiwanego poziomu, dlatego rynek nadal wyprzedaje NZD, a para AUD/NZD przekroczyła poziom 1,0500, natomiast para NZD/USD straciła na wartości pomimo bardzo słabego otoczenia USD.

Od najważniejszego wydarzenia w tym tygodniu, piątkowego amerykańskiego raportu w sprawie zatrudnienia, dzielą nas jeszcze dwa dni, jednak już dziś może nastąpić test potwierdzający, czy inwestorzy mogą kontynuować sprzedaż USD w przypadku mocnego odczytu ADP. Należy podkreślić, że wczorajszy mocny odczyt ISM dla sektora niewytwórczego został całkowicie zignorowany przez rynek.

Sytuacja ta może przede wszystkim wynikać z pozycjonowania, a nie z amerykańskich danych ekonomicznych/prognoz Fed, ponieważ „transakcja makro roku”, czyli kupno akcji europejskich spółek w związku z luzowaniem ilościowym przez EBC i zabezpieczaniem ekspozycji na waluty, ostatnio nie przynosiła szczególnych rezultatów. Obie strony tej transakcji w ubiegłym tygodniu przybrały niefortunny obrót, a przed publikacją ważnego raportem w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych może nastąpić zamykanie znaczących pozycji, ponieważ w przypadku słabego odczytu mogą nastąpić wahania lub wręcz katastrofy na rynkach.

Najważniejsze pytanie brzmi obecnie: czy ten trend/squeeze zasadniczo zmierza już ku końcowi, czy też ryzykujemy jego kontynuację po piątkowej publikacji? Innymi słowy, wszystko zależy teraz od liczby skorygowanych już pozycji i do treści samego raportu. Obserwujcie sytuację.

Wykres: NZD/USD

Po słabych danych z Nowej Zelandii ubiegłej nocy wszystko przemawia obecnie za spadkiem w parze NZD/USD, jednak poziomy USD w pozostałych parach wskazują na możliwość zahamowania tego ruchu. Utrzymanie znaczącego spadku w tej parze będzie trudne, chyba że USD po publikacji raportu w sprawie zatrudnienia w najbliższy piątek podejmie walkę i rozpocznie rajd.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: waluta jest zasadniczo słaba. Rynek, o dziwo, zignorował wczorajsze mocne wyniki badania sektora niewytwórczego ISM i najwyraźniej zakłada, że Fed potrzebuje zdecydowanych dowodów na ożywienie w II kwartale, zanim prognozy dotyczące stóp zostaną podwyższone. Bez względu na wynik, piątkowy raport w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych będzie istotnym katalizatorem.

EUR: squeeze utrzymuje się i jest wyraźnie powiązany z osłabieniem na rynku akcji. Co jednak wydarzy się w piątek w przypadku mocnego odczytu zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych? Zdecydowany wzrost oczekiwań wobec Fed mógłby negatywnie wpłynąć na apetyt na ryzyko, ale wesprzeć USD. Ciekawi mnie, czy zobaczymy zmianę paradygmatu, czy też negatywną korelację apetytu na ryzyko z parą EUR/USD, kiedy nie będzie już różnicy pomiędzy inwestowaniem w akcje europejskie i w parę EUR/USD.

JPY: waluta w tym tygodniu zachowuje się biernie, ponieważ Japonia dopiero jutro kończy długi weekend. Największym zainteresowaniem cieszy się para USD/JPY w związku z piątkowym raportem w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych i reakcją na ewentualne podwyższenie oczekiwań wobec zmiany stóp Fed w przypadku mocnego odczytu. Para USD/JPY tradycyjnie najmocniej reaguje na dane ze Stanów Zjednoczonych, mimo iż od jakiegoś czasu nie miało to miejsca ze względu na transakcje carry w EUR.

GBP: funt szterling czeka na wyniki wyborów pod koniec tygodnia lub nawet po weekendzie. Rząd torysów znacznie bardziej umocniłby brytyjską walutę, niż rząd laburzystów, a sondaże wydaje się podzielone. Rynek nie jest zatem pewny co do dalszych ruchów, mimo iż w wycenach uwzględniono już pewną dawkę ostrożności, ponieważ w przypadku zwycięstwa Partii Pracy istnieje ryzyko spadku GBP.

CHF: waluta jest nadal stosunkowo mocna. Wczoraj spready państw peryferyjnych UE wzrosły pomimo niedawnej poprawy sytuacji i może rozpocząć się przepływ kapitału do tzw. bezpiecznej przystani. W parze EUR/CHF poziom 1,0350 to wsparcie Fibonacciego, natomiast para USD/CHF może wyjątkowo dużo stracić na wartości w przypadku mocnego odczytu zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych w najbliższy piątek.

AUD: kluczowym katalizatorem będzie dzisiejszy odczyt zatrudnienia w Australii. Rynek znienacka wykazuje olbrzymi optymizm wobec australijskiej gospodarki, być może w związku z mocnym odczytem chińskiego PMI w sektorze usługowym ubiegłej nocy. W wycenach uwzględniono ryzyko powrotu do średniej, jednak w przypadku słabego raportu dzisiejszej nocy reakcja rynków będzie negatywna.

CAD: waluta jest nadal mocna względem USD w związku z wysokimi cenami ropy i pomimo wczorajszej informacji, że w marcu kanadyjski deficyt handlowy był najgorszy w historii. Dzisiejszy odczyt PMI Ivey może dostarczyć nowych argumentów, mimo iż badanie to słynie ze zmiennych wyników. Największy wpływ na kurs CAD będą miały piątkowe raporty w sprawie zatrudnienia w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych. W parze USD/CAD 1,2000 to poziom krytyczny.

NZD: waluta jest słaba we wszystkich parach po niekorzystnym raporcie w sprawie zatrudnienia ubiegłej nocy; rynek zaczyna w większym stopniu uwzględniać w wycenach przyszłe cięcia stóp przez RBNZ. Już wkrótce ruch ten się wyczerpie, jednak nowozelandzkiej walucie zadano istotny cios i w najbliższych tygodniach można nastawiać się na sprzedaż w przypadku rajdów.

SEK: nie stawiam żadnej prognozy tak długo, jak para EUR/SEK pozostawać będzie w wąskim przedziale pomiędzy poziomami 9,20 i 9,40; nie wiadomo, jaki jest nowy katalizator SEK.

NOK: wszystko zależy od jutrzejszego posiedzenia Norges Bank. Łatwo jest zakładać niespodziewane złagodzenie polityki w odniesieniu do stóp procentowych na początku norweskiej krzywej dochodowości, jednak ceny ropy w okolicach 70 USD za baryłkę sugerują, że równie dobrze NOK może się umocnić w przypadku bierności lub wzmianek o ryzyku bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości ze strony Norges Bank w sytuacji, gdy ceny ropy nie tylko się ustabilizowały, ale wręcz dramatycznie poprawiły.

Najważniejsze dane ekonomiczne

  • Nowa Zelandia: stopa bezrobocia w I kwartale stabilnie na poziomie 5,8% w porównaniu z przewidywanym spadkiem do 5,5%
  • Nowa Zelandia: zmiana zatrudnienia w I kw. wykazała +0,7% k/k i +3,2% r/r w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,8%/+3,3% oraz z odnotowanym w IV kw. +3,6% r/r
  • Nowa Zelandia: wzrost płac o 0,3% k/k w porównaniu z przewidywanym wzrostem o 0,4%
  • Wielka Brytania: wskaźnik cen w sklepach (BRC Shop Price Index) w kwietniu wykazał -1,9% r/r w porównaniu z przewidywanym -1,7% i odnotowanym w marcu -2,1%
  • Australia: sprzedaż detaliczna w marcu wykazała +0,3% m/m w porównaniu z przewidywanym wynikiem +0,4%
  • Chiny: odczyt PMI w sektorze usługowym (HSBC) w kwietniu wykazał 52,9 w porównaniu z odnotowanym w marcu 52,3

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

  • Strefa euro: ostateczny odczyt PMI w sektorze usługowym w kwietniu (08:00)
  • Wielka Brytania: wskaźnik PMI w sektorze usługowym (Markit/CIPS Services PMI) w kwietniu (08:30)
  • Strefa euro: sprzedaż detaliczna w marcu (09:00)
  • Szwecja: wystąpienie prezesa Riksbank, Ingvesa (10:00)
  • Stany Zjednoczone: zmiana zatrudnienia (ADP) w kwietniu (12:15)
  • Stany Zjednoczone: jednostkowe koszty pracy/produktywność w sektorze pozarolniczym w I kw. (12:30)
  • Stany Zjednoczone: wystąpienie panelowe Yellen z Fed (13:15)
  • Kanada: odczyt PMI (Ivey) w kwietniu (14:00)
  • Stany Zjednoczone: wystąpienie George z Fed (17:15)
  • Stany Zjednoczone: wystąpienie Lockharta z Fed (17:30)
  • Australia: wskaźnik wyników sektora budowlanego (AiG Performance of Construction) w kwietniu (23:30)
  • Australia: zmiana zatrudnienia/stopa bezrobocia w kwietniu (01:30)
  • Japonia: odczyt PMI w sektorze usługowym (Markit) w kwietniu (01:35)

John J Hardy, Saxo Bank

saxo bank