Orłowski: Polityka Donalda Trumpa jest jedną wielką niewiadomą

0

Polityka Donalda Trumpa jest jedną wielką niewiadomą. W czasie kampanii wyborczej i inauguracji Donald Trump mówił rzeczy, które brzmiały – w stosunku do tego w co wierzono na świecie od lat – jak herezje. Poruszane były tematy wolnego handlu, dbania o interes USA, itd. Zobaczymy, jak wiele z tych obietnic przełoży się na decyzje.

– Stany Zjednoczone przez pół wieku były liderem świata zachodniego, a może nawet całego świata – powiedział agencji eNewsroom.pl Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC – Zarówno w sensie politycznym – jako gwarant bezpieczeństwa na świecie – jak i gospodarczym – wpływy USA są gigantyczne, znacznie większe, niż pokazują to wskaźniki PKB. Bardzo wiele zależy od decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Scenariuszy i opcji jest tak wiele, że trudna jest jednoznaczna prognoza. Możliwe jest zarówno doprowadzenie do globalnej katastrofy gospodarczej, jak i poprowadzenie swojej oraz światowej gospodarki bezpieczną drogą. Myślę, że polityka Donalda Trumpa znajdzie się pośrodku.

Będą prowadzone działania ewidentnie uderzające w handel światowy, perspektywy i spokój rozwoju gospodarczego na świecie. Może zdarzyć się bardzo wiele, ale Donald Trump nie przesadzi ze swoimi działaniami – dodał Orłowski.