Pakiety bateryjne i akumulatorowe w przemyśle

akumulatory

Rozwój technologiczny i postęp w przemyśle sprawia, że coraz większa liczba firm sięga po rozwiązania na bazie pakietów bateryjnych i akumulatorowych. Przemawia za tym szereg zalet finansowych, logistycznych i technicznych, a nieustanne badania tej gałęzi dodatkowo przynoszą korzyści użytkownikom tego rozwiązania. Jakie są to benefity? Czym w ogóle są pakiety bateryjne i akumulatorowe od firmy Wamtechnik? Które branże zdążyły już wdrożyć technologię baterii i akumulatorów do swojego przedsiębiorstwa?

Technologia związana z bateriami i akumulatorami znana była już u początków XIX wieku, jednak początkowo nie wiązano z nią zbytnich nadziei. Prężna elektryfikacja oraz pierwsze narzędzia przenośne wymagające dostarczenia prądu sprawiły, że walory lekkich, poręcznych źródeł energii stały się szeroko doceniane. Dziś praktycznie każdy z nas dysponuje minimum jednym urządzeniem, w którym znajdują się baterie lub akumulator: pilot do telewizora, smartphone, laptop, wkrętarka akumulatorowa, samochód osobowy. Wiele wskazuje na to, że na naszych oczach dokonuje się rewolucja, a w perspektywie 10-15 lat ciężko będzie znaleźć przedsiębiorstwo niekorzystające z baterii i akumulatorów.

Czym są pakiety bateryjne i akumulatorowe?

Pakiety bateryjne lub akumulatorowe to konstrukcje energetyczne zaprojektowane na miarę potrzeb danego przedsiębiorstwa. Jeden zestaw może zawierać dowolną ilość baterii lub akumulatorów, a pomiędzy nimi zachowana jest przewodność elektryczna. Poza samym źródłem energii, pakiety te posiadają szereg zabezpieczeń mechanicznych i mechanizmów kontrolnych, jak na przykład czujniki temperatury. Dzięki temu możliwa jest maksymalizacja wydajności i efektywności w bezpiecznych warunkach, które można w dowolnej chwili skontrolować.

Pakiety bateryjne i akumulatorowe projektowane są na zamówienie przedsiębiorstwa – nie sprzedaje się gotowych zestawów. Wynika to z trzech faktów:

 • Różnorodność zapotrzebowania energetycznego – hale produkcyjne będą miały inne zapotrzebowanie niż parki przemysłowe, a te z kolei potrzebować będą o wiele więcej mocy niż chociażby magazyny.
 • Zróżnicowane możliwości technologiczne przedsiębiorstwa – dostępna przestrzeń, warunki panujące wewnątrz budynku czy obecność innych czynników niejednokrotnie definiuje parametry pakietów bateryjnych.
 • Technologie bateryjne do wyboru – litowa wersja to jedna z wielu możliwości; dostępne są zarówno ładowalne pakiety niklowe czy kwasowo-ołowiowe, jak również nieładowalne zestawy alkaliczne.

Rodzaje pakietów bateryjnych i akumulatorowych

Dostępna oferta rynkowa pakietów bateryjnych podzielona jest na cztery główne kategorie:

 1. Technologia litowa: znajdziemy tutaj m.in. akumulatory litowo-jonowe, litowo-polimerowe, litowo-żelazowo-fosforanowe oraz nieładowalne baterie litowe. Jest to jedna z najszerzej stosowanych technologii: od przenośnych systemów alarmowych przez hulajnogi elektryczne aż po samochody hybrydowe i elektryczne. Jest to jedno z najlżejszych, najbardziej efektywnych źródeł przenośnej energii.
 2. Technologia niklowa: tutaj dostępne są między innymi akumulatory niklowo-kadmowe oraz niklowo-wodorkowe. Pierwsze z nich stosowane są w branżach, które kładą szczególny nacisk na niezawodność, takich jak wojskowość czy medycyna. Drugi typ akumulatorów sprawdza się tam, gdzie wymagana jest wydajna praca przez długi czas, nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych (zakres temperatur pracy wynosi od -40 do +85 stopni Celsjusza).
 3. Technologia kwasowo-ołowiowa: dzieli ona się na dwie główne grupy akumulatorów – VRLA-AGM oraz VRLA-żelowe. Obie cechują się niskimi wymaganiami w zakresie miejsca pracy czy położenia, nie wymagają również częstych konserwacji, napraw czy uzupełniania środków ładujących. Zastosowanie tych technologii jest niezwykle szerokie: od branży motoryzacyjnej przez telekomunikację, energetykę (w szczególności branżę fotowoltaiczną) i przemysł.
 4. Technologia alkaiczna: najczęściej utożsamiana jest z popularnymi bateriami sklepowymi w postaci „paluszków” AAA, AA, C, D i 9V. Praktycznie każde urządzenie RTV, AGD i małej elektroniki w gospodarstwie domowym korzysta z takiego rozwiązania, jeśli nie posiada podłączenia do prądu. Baterie alkaiczne są niezbędne w takich urządzeniach jak pilot TV, waga łazienkowa i kuchenna, zegary ścienne, zabawki zdalnie sterowane, latarki czy systemy detekcyjne.

Co sprawia, że pakiety bateryjne i akumulatorowe są tak wyjątkowe?

Za sukcesem pakietów bateryjnych i akumulatorowych stoi szereg czynników, takich jak niezawodność, wydajność czy ergonomia użytkowania. Jednak cechy te nie byłyby możliwe, gdyby nie najwyższe standardy produkcyjne, kompleksowe podejście i myślenie przyszłością. Dobrze zaprojektowana bateria lub akumulator musi nie tylko spełniać potrzeby doraźne, bieżącego momentu (czyli skuteczne dostarczenie energii elektrycznej), ale także odpowiadać na ewentualne potrzeby za kilka miesięcy lub kilka lat (np. brak konieczności częstej wymiany lub serwisowania).

Nie można także poprzestać na laurach i obecnych sukcesach – konieczne jest nieustanne prowadzenie badań i innowacji, które umożliwią utrzymanie konkurencyjności i dostarczanie najlepszych rozwiązań do klientów. Nie można pozostać także obojętnym na kwestie bezpieczeństwa – ta bowiem pozwala zbudować zaufanie i zminimalizować ryzyko uszkodzeń mienia oraz uszczerbku na zdrowiu. Obie te kwestie potwierdzają unijne certyfikaty i licencje niezbędne do funkcjonowania i obrotu wskazanymi produktami.

Jakie branże korzystają z pakietów bateryjnych i akumulatorowych?

Pakiety bateryjne i akumulatorowe znajdują swoje zastosowanie w wielu rozmaitych gałęziach przemysłowych i branżach. Wśród nich warto wyszczególnić takie nisze, jak:

 • Branża motoryzacyjna – opracowywane są technologie służące jak najwydajniejszemu użytkowaniu napędu, bezawaryjnym przemieszczeniu się w poczuciu bezpieczeństwa.
 • Branża elektromobilna – mała przestrzeń, w której można ulokować pakiety oraz zaawansowanie technologiczne sprawiają, że gałęź ta poddawana jest nieustannym udoskonaleniom.
 • Branża elektronarzędziowa – akumulatory i baterie są tutaj lekkie, wydajne, szybko ładowalne oraz uniwersalne, dzięki czemu pasują do wielu urządzeń jednego producenta.
 • Branża medyczna – tam, gdzie ratuje się ludzkie życie, koniczne jest stosowanie najwyższych standardów, a niezawodność, poręczność i funkcjonalność są kluczem do skuteczności.
 • Branża budowlana – wszechobecny brud, pył, wilgoć oraz ekstremalne użytkowanie i narażenie na uszkodzenia mechaniczne w żaden sposób nie mogą pogorszyć parametrów pakietów bateryjnych i akumulatorowych.
 • Branża przemysłowa, w tym przemysł 4.0 – responsywność wraz z komunikatami zwrotnymi, niski koszt produkcji masowej, możliwość konfiguracji AI oraz uwzględnienie wymagających warunków pracy to kluczowe kwestie dla współczesnego przedsiębiorstwa.

Więcej informacji na temat produkcji i zastosowania baterii i akumulatorów znajdziesz na stronie: Wamtechnik.pl