Pierwsze podsumowanie roku na rynku nieruchomości w Polsce i za granicą

0
Agata Stradomska, REMAX Polska
Agata Stradomska, REMAX Polska

Ostatnie miesiące roku to czas pierwszych podsumowań – także na rynku nieruchomości. Zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych widoczne są wzrosty sprzedaży. Co trzeba wiedzieć o tendencjach sprzedażowych na rynku nieruchomości w 2016 roku?

Liczba mieszkań w Polsce stale się zwiększa. W okresie od stycznia do października 2016 r. oddano ich do użytkowania o ponad 9 proc. więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.  Wzrosła również liczba rozpoczętych inwestycji.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych wystąpił deficyt wystawianych na sprzedaż nieruchomości mieszkaniowych. Od 13 miesięcy można obserwować dwucyfrowe spadki liczby ofert w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku. Równocześnie odnotowywane są wzrosty sprzedaży na tym rynku, co nieuchronnie prowadzi do wyższych cen transakcyjnych.

Jakie inne zmiany zaszły na rynku nieruchomości w 2016 roku? Poniższa analiza ostatnich dziesięciu miesięcy na rynku mieszkaniowym została przygotowana przez Agatę Stradomską z RE/MAX Polska na podstawie globalnych raportów sieci nieruchomości RE/MAX oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego i Narodowego Banku Polskiego.

Rynek nieruchomości w Polsce

W okresie styczeń-październik 2016 roku oddano do użytkowania o 9,2 proc. więcej nowych mieszkań niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. O ponad 10 proc. wzrosła również liczba nieruchomości, których budowę rozpoczęto, otrzymały pozwolenie na budowę lub dopiero zgłoszono ich projekt budowlany.

W naszym kraju widoczna jest dominacja kilku regionów, gdzie obroty i liczba przeprowadzanych transakcji stanowią wartość 50 proc. ogólnej sprzedaży. Najczęściej kupujemy nieruchomości w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim. Przewaga tych regionów wynika z m.in. dużej liczby mieszkańców na tych obszarach, atrakcyjnego rynku pracy i walorów inwestycyjnych. W latach 2014 i 2015 miały miejsce wzrosty cen nieruchomości, ale obecny rok wykazuje już niewielką tendencję spadkową wartości mieszkań.

Na podstawie analizy raportów można stwierdzić, że na rynku pierwotnym zazwyczaj kupowane są mieszkania o większym metrażu, a na rynku wtórnym lokale z większą liczbą pomieszczeń. Takie preferencje wynikają m.in. z różnic w ich układzie. W nowym budownictwie powierzchnie pokoi są większe, a kuchnie zdecydowanie częściej znajdują się w aneksie. Inaczej jest w starszych lokalach, w których kuchnie są najczęściej osobnymi pomieszczeniami. Przeciętny budżet na mieszkanie kupowane na rynku wtórnym jest o blisko 100 tys. mniejszy niż na rynku pierwotnym. Wszystko to wskazuje, że na rynek wtórny swoje kroki kierują osoby potrzebujące mieszkań tańszych, zapewniających funkcjonalność na mniejszych metrażach.

Czytaj również:  Andrzej Modzelewski w Zarządzie innogy Polska

Wciąż mamy niedobory mieszkaniowe, co pokazuje wysoki wskaźnik liczby osób zamieszkujących jedno mieszkanie oraz stosunkowo niska powierzchnia mieszkania przypadająca na osobę w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.