Pierwsze podsumowanie roku na rynku nieruchomości w Polsce i za granicą

0
Agata Stradomska, REMAX Polska
Agata Stradomska, REMAX Polska

Ostatnie miesiące roku to czas pierwszych podsumowań – także na rynku nieruchomości. Zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych widoczne są wzrosty sprzedaży. Co trzeba wiedzieć o tendencjach sprzedażowych na rynku nieruchomości w 2016 roku?

Liczba mieszkań w Polsce stale się zwiększa. W okresie od stycznia do października 2016 r. oddano ich do użytkowania o ponad 9 proc. więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.  Wzrosła również liczba rozpoczętych inwestycji.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych wystąpił deficyt wystawianych na sprzedaż nieruchomości mieszkaniowych. Od 13 miesięcy można obserwować dwucyfrowe spadki liczby ofert w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku. Równocześnie odnotowywane są wzrosty sprzedaży na tym rynku, co nieuchronnie prowadzi do wyższych cen transakcyjnych.

Jakie inne zmiany zaszły na rynku nieruchomości w 2016 roku? Poniższa analiza ostatnich dziesięciu miesięcy na rynku mieszkaniowym została przygotowana przez Agatę Stradomską z RE/MAX Polska na podstawie globalnych raportów sieci nieruchomości RE/MAX oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego i Narodowego Banku Polskiego.

Rynek nieruchomości w Polsce

W okresie styczeń-październik 2016 roku oddano do użytkowania o 9,2 proc. więcej nowych mieszkań niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. O ponad 10 proc. wzrosła również liczba nieruchomości, których budowę rozpoczęto, otrzymały pozwolenie na budowę lub dopiero zgłoszono ich projekt budowlany.

W naszym kraju widoczna jest dominacja kilku regionów, gdzie obroty i liczba przeprowadzanych transakcji stanowią wartość 50 proc. ogólnej sprzedaży. Najczęściej kupujemy nieruchomości w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim. Przewaga tych regionów wynika z m.in. dużej liczby mieszkańców na tych obszarach, atrakcyjnego rynku pracy i walorów inwestycyjnych. W latach 2014 i 2015 miały miejsce wzrosty cen nieruchomości, ale obecny rok wykazuje już niewielką tendencję spadkową wartości mieszkań.

Na podstawie analizy raportów można stwierdzić, że na rynku pierwotnym zazwyczaj kupowane są mieszkania o większym metrażu, a na rynku wtórnym lokale z większą liczbą pomieszczeń. Takie preferencje wynikają m.in. z różnic w ich układzie. W nowym budownictwie powierzchnie pokoi są większe, a kuchnie zdecydowanie częściej znajdują się w aneksie. Inaczej jest w starszych lokalach, w których kuchnie są najczęściej osobnymi pomieszczeniami. Przeciętny budżet na mieszkanie kupowane na rynku wtórnym jest o blisko 100 tys. mniejszy niż na rynku pierwotnym. Wszystko to wskazuje, że na rynek wtórny swoje kroki kierują osoby potrzebujące mieszkań tańszych, zapewniających funkcjonalność na mniejszych metrażach.

Czytaj również:  Skonsolidowane wyniki finansowe PKN ORLEN za II kwartał 2018 r.

Wciąż mamy niedobory mieszkaniowe, co pokazuje wysoki wskaźnik liczby osób zamieszkujących jedno mieszkanie oraz stosunkowo niska powierzchnia mieszkania przypadająca na osobę w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.