Pierwszy skok (PMI) w tym roku

ekologia przemysł fot Stena Recycling

PMI dla polskiego przemysłu wzrósł w kwietniu do 53,9 pkt. (vs 53,7 pkt. w marcu; PKO: 54,3 pkt; konsensus: 53,2 pkt.), sygnalizując, że dynamika aktywności w krajowym przetwórstwie przemysłowym pozostaje wysoka. Wraz z kwietniowym wynikiem obecna seria odczytów stanowi najdłuższy w historii badań (43. miesiąc z rzędu) okres pozostawania indeksu powyżej neutralnego progu 50 pkt.Pierwszy skok (PMI) w tym roku

W kwietniu zarejestrowano najsilniejsze od początku roku tempo wzrostu produkcji oraz relatywnie silny wzrost zatrudnienia (jednak nieznacznie słabszy niż w marcu). Wyraźnie odbiły nowe zamówienia, w szczególności eksportowe, które powróciły powyżej 50 pkt. (najpewniej dzięki osłabieniu obaw związanych z protekcjonistyczną polityką USA). Jednocześnie opóźnienia w dostawach były najwyższe od grudnia 2010. Wyhamował jednak wzrost aktywności zakupowej firm.

Kwietniowy wynik badania PMI wskazuje na osłabienie presji wywieranej w 1q18 na produkcję przemysłową przez spadek popytu eksportowego. Pomimo odbicia subindeksu nowych zamówień, utrzymuje się on poniżej przeciętnej wartości z poprzednich kwartałów, co wskazuje, że potencjał do przyspieszenia produkcji jest ograniczony. Niemniej, dobry start PMI w 2q18 sugeruje kontynuację silnego wzrostu PKB (w okolicach 5% r/r) obserwowanego na początku roku.

Wyniki ankiety PMI dotyczące procesów cenotwórczych wskazują na nieznaczne wzmocnienie presji cenowej. Subindeks cen wyrobów gotowych nieznacznie wzrósł, wspierając naszą opinię, że zaskakująco głębokie obniżenie inflacji CPI na początku tego roku miało charakter przejściowy. Niemniej, subindeks ten nadal znajduje się poniżej przeciętnej wartości z 4q17 i 1q18, co sugeruje, że oczekiwane odbicie inflacji nie będzie silne.koszty produkcji a inflacja

Dane są neutralne dla oceny perspektyw polityki pieniężnej i naszych średnioterminowych prognoz wzrostu PKB (4,6% w tym roku).

Źródło: PKO Bank Polski