Polska gospodarka radzi sobie dobrze, mimo nerwowości na rynkach

0
Warsaw Trade Tower – Warszawa
Warsaw Trade Tower - Warszawa

Od pewnego już czasu w gospodarce europejskiej panuje nerwowa atmosfera. Powodem jest przede wszystkim zastój w niemieckiej gospodarce oraz niepewność związana z Brexitem.

Na razie wydaje się, że nerwowość ta nie rzutuje na gospodarkę Polski. W ubiegłym tygodniu nie pojawiło się zbyt wiele danych makroekonomicznych. Poznaliśmy jednak marcowe wyniki dla wartości produkcji budowalno- montażowej, która była o 27,2% niż w lutym. W marcu wzrosła także międzyroczna produkcja przemysłowa – o 7,8%. Wyniki te również potwierdzają, że nerwowa sytuacja w niemieckiej gospodarce ma mały wpływ na Polskę. Gospodarce polskiej pomaga też polityka fiskalna i pieniężna kraju. Jednakże, obecne wydatki rządowe mogą znacznie zwiększyć zadłużenie kraju w przyszłości oraz doprowadzić do zmniejszenia zasobów państwa, gdy gospodarka – w przeciwieństwie do dzisiejszej sytuacji – będzie naprawdę potrzebować wsparcia. Nawet jeśli się tak stanie, problemy budżetowe z pewnością nie będą odczuwalne w nadchodzących miesiącach i prawdopodobnie także w perspektywie kilku lat.

Pomimo pozytywnych danych, złoty przez ostatnie dwa tygodnie się osłabiał. Dzisiaj rano jego kurs był na poziomie 4,29 EUR/PLN. Kurs eurodolara na koniec tygodnia wynosił 1,11 EUR/USD.

AKCENTA CZ a.s.