Polskie samochody elektryczne – jak będzie wyglądał transport przyszłości?

0

Wyprodukowanie w całości polskiego samochodu elektrycznego jest dużym wyzwaniem. Wymagane technologie, które muszą być zastosowane wewnątrz, dotyczą z jednej strony karoserii i części jezdnej – silnika, jak też baterii i akumulatorów. To przestrzeń, w której trzeba złożyć wiele różnych elementów, a w ich produkcji znaczną przewagę zyskała już część podmiotów zagranicznych. Należy znaleźć balans pomiędzy tym, co już dostępne i tanie, a tym co w Polsce powinno być produkowane, aby rozwinąć ten rynek.

– Polski samochód elektryczny musiałby składać się z wielu elementów, jak np. akumulatory, które z przewagą wytwarzane są już przez partnerów zagranicznych – powiedział serwisowi eNewsroom Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego –  Trudno będzie wyprodukować pojazd  w pełni polski, oparty tylko o rodzimą myśl technologiczną. Ważne jednak, aby jak największa część produkcji odbywała się w naszym kraju. Warto pamiętać, że transport przyszłości nie musi wyglądać tak jak teraz. Obecnie mieszkający w centrum miasta posiadają własne auta, a na trzyosobową rodzinę przypadają średnio dwa samochody. Transport ten będzie zapewne się zmieniać. Coraz szersze zastosowanie znajdzie carsharing czy bikesharing. Wchodzimy w nowe sposoby poruszania się, dlatego inaczej funkcjonować zacznie także komunikacja miejska. To, jak się poruszamy, ulegnie bardzo dużej zmianie w najbliższych 10-20 latach – podsumował Roszkowski.

Czytaj również:  BP stawia na ofertę usług cyfrowych oraz ładowanie aut elektrycznych. Będzie także rozwijać stacje własne oraz partnerskie