Pomoc dla przedsiębiorców nie może się teraz skończyć! Północna Izba Gospodarcza apeluje do Ministerstwa Finansów

    ministerstwo finansów

    Sytuacja finansowa wielu przedsiębiorstw na Pomorzu Zachodnim jest bardzo ciężka. To efekt pandemii koronawirusa, wielotygodniowego lockdownu oraz tego, że powroty klientów nie są wcale tak szybkie i oczywiste jak mogłoby się wydawać. Najtrudniej czas kryzysu przechodzą branże takie tak: turystyka, gastronomia, hotelarstwo, transport oraz szeroko rozumiany przemysł. Wiosenną falę zwolnień w dużej mierze udało się zatrzymać dzięki tarczom antykryzysowym, ale to działanie niebawem się skończy, co może spowodować, że wiele firm nie przetrwa do jesieni. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie apeluje: pomoc nie może się teraz skończyć!

    – Północna Izba Gospodarcza jako największy samorząd gospodarczy województwa zachodniopomorskiego apeluje i alarmuje: problemy przedsiębiorców związane z pandemią koronawirusa nie kończą się, mimo że następuje powolne odmrażanie gospodarki. Wszelkie programy pomocowe proponowane przez Rząd są przez naszych przedsiębiorców bardzo doceniane, wiele firm zwraca uwagę, że czas wakacji to jest generalnie czas trudny w ich standardowym funkcjonowaniu i bez konkretnego wsparcia będą musieli ograniczać zatrudnienie, powstrzymywać plany rozwojowe, a niektórzy mówią nawet, że nadal stoi przed nimi widmo upadku. Apelujemy o przedłużenie programów pomocowych oraz przygotowanie kolejnych rozwiązań, które będą wspierać kolejne sektory gospodarki. Czujemy, że wielkiego wsparcia potrzebuje sektor turystyczny oraz przykładowo transport i przemysł – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej Jarosław Tarczyński.

    Treść pisma, które zostało przesłane w poniedziałek (8.06.2020) do Ministerstwa Finansów Jego bezpośrednim adresatem jest Podsekretarz Stanu  Jan Sarnowski.

    Północna Izba Gospodarcza jako instytucja reprezentująca przedsiębiorców ze Szczecina i regionu zachodniopomorskiego, na bieżąco monitoruje sytuację obecnie panującą w przedsiębiorstwach i stara się udzielać każdego możliwego wsparcia naszym członkom. Negatywne skutki gospodarcze, jakie wywołała epidemia COVID-19 są bez wątpienia poważnym kryzysem z którym mierzą się nasi członkowie, a jego skutki będą odczuwane jeszcze przez długi czas. W związku z tym, pragniemy zaapelować w imieniu właścicieli i zarządców dużych przedsiębiorstw o zwrócenie uwagi na poniższe zagadnienia i problemy, które ich dotyczą i które utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają prowadzenie działalności w obecnym czasie. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na konieczność przedłużenia rozwiązań pomocowych wprowadzanych w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowe 1.0 w kontekście średnich i dużych przedsiębiorstw. Skutki przestojów i brak płynności w poprzednich miesiącach są najbardziej odczuwalne dopiero teraz, kiedy możliwości i warunki prowadzenia działalności nadal są ograniczone, a zobowiązania firm wciąż rosną. Wydłużenie przyznawania świadczeń postojowych, dofinansowania do wynagrodzeń pracowników (również w przypadku obniżonego czasu pracy) to niezbędne wsparcie dla firm. Jego wydłużenie o następne 3 miesiące jest kluczowe dla zachowania działalności wielu podmiotów gospodarczych oraz utrzymania miejsc pracy. Pragniemy również zwrócić uwagę na fakt, iż wsparcie finansowe oferowane przez Polski Fundusz Rozwoju nadal nie przewiduje finansowania dużych przedsiębiorstw, mimo iż zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną została już wydana. Program ten powinien być uruchomiony jak najszybciej, aby zapewnić płynność finansową dużym przedsiębiorstwom, dającym zatrudnienie wielu osobom.

    Ponadto, prowadząc konsultacje z przedsiębiorcami i badając ich obecną sytuację otrzymujemy sygnały o problemach związanych z dostępnością kredytów z gwarancją państwową. Procedury przyznania kredytów są bardzo rozbudowane, a czas oczekiwania na decyzję przyznania kredytu jest bardzo wydłużony. Często skutkuje to dramatyczną sytuacją finansową przedsiębiorstwa i koniecznością wdrażania radykalnych rozwiązań i cięć, w celu utrzymania działalności. Apelujemy zatem o wdrożenie działań mających na celu upłynnienie środków przeznaczanych na kredyty dla dużych firm, przyspieszenie dostępu do tych środków poprzez ułatwienie procedur niezbędnych do ich przyznania. Dodatkowym elementem, który wpłynąłby na stabilność dużych przedsiębiorstw a co za tym idzie – gospodarki, jest wprowadzenie możliwości odroczenia naliczania odsetek od kredytów do momentu ustabilizowania się sytuacji gospodarczej kraju i realnego wychodzenia z kryzysu spowodowanego epidemią. Biorąc pod uwagę powyższe zwracamy się z prośbą o rozpatrzenie naszego apelu i wzięcie pod uwagę przedstawionych przez nas propozycji. Jako instytucja wspierająca biznes i rozwój gospodarki pragniemy w imieniu przedsiębiorców zwrócić uwagę na te aspekty ich działalności i problemy, których rozwiązanie przyniesie realny wpływ na bieżącą i przyszłą działalność, a co za tym idzie zapewni stabilność naszej gospodarki i utrzymanie wielu miejsc pracy.

    Podpisano: Prezydium Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, Prezes Północnej Izby Gospodarczej Jarosław Tarczyński.