Pracodawcy RP: Zmiany w podatkach od leasingu samochodów wymagają zastanowienia

0
Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Finansów

Minister Finansów zapowiedziała wprowadzenie uproszczeń w prawie podatkowym. Porządki w podatku VAT, obniżenie stawki CIT, ulga na innowacje – to na pewno rozwiązania korzystne dla przedsiębiorców. Ale czy ograniczenia w zaliczaniu leasingu samochodów do kosztów uzyskania przychodów – to na pewno uproszczenie?

Minister Finansów w wywiadzie prasowym przedstawiła szereg propozycji zmian legislacyjnych, których celem jest wprowadzenie uproszczeń dla wszystkich podatników. Oprócz zmian w podatku VAT i CIT ograniczona ma zostać zbędna biurokracja.

O ile wobec większości tych pomysłów trudno formułować jakiekolwiek zastrzeżenia, tak zmiany w rozliczeniach kosztów związanych z leasingiem operacyjnym samochodów osobowych wzbudzają już poważne wątpliwości przedsiębiorców.

Obecnie leasingobiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie opłaty ustalone w umowie leasingu, czyli przede wszystkim raty leasingowe i odsetki. Leasingobiorca ma prawo odliczyć od przychodu również koszty użytkowania samochodu w postaci wydatków na paliwo bądź naprawy. Limit odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do KUP wynosi dzisiaj 20 tys. euro bez względu na to, czy pojazd wykorzystywany jest wyłącznie w ramach działalności, czy do celów mieszanych.

Natomiast z zapowiedzi Minister Finansów wynika, że co prawda resort chce zwiększyć limit odpisów amortyzacyjnych do 150 tys. zł, to jednocześnie planuje na takim samym poziomie ustanowić limit kosztów leasingu operacyjnego w rozliczeniach podatnika. Dzisiaj takie ograniczenie nie obowiązuje.

Ponadto w odniesieniu do samochodów wykorzystywanych do celów mieszanych resort planuje ograniczyć do 50 proc. zarówno limit odpisów amortyzacyjnych, jak i wydatków ponoszonych w związku z eksploatacją pojazdu. W praktyce wprowadzenie takich zmian będzie dla wielu przedsiębiorców oznaczało wzrost obciążeń publicznoprawnych. Trzeba zaznaczyć, że nie znamy jeszcze kształtu przepisów, które zapowiedziane zmiany wprowadzą. Należy mieć nadzieję, że Ministerstwo Finansów przeanalizuje podnoszone przez przedsiębiorców wątpliwości i ukształtuje przepisy w taki sposób, aby rzeczywiście uprościć system podatkowy i ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Resort finansów musi mieć również na uwadze, że największe oczekiwania podatników dotyczą jednak przede wszystkim takich zmian, które wreszcie spowodują, że polski system podatkowy stanie się spójny i sprawiedliwy. Ograniczanie biurokracji jest oczywiście istotne z punktu widzenia przedsiębiorców, jednak to brak pewności prawa jest największą barierą w prowadzeniu i rozwijaniu działalności.

Czytaj również:  Gołębia polityka ECB zgodna z oczekiwaniami rynku