Problemy Deutsche Bank. Francuzi opóźniają wzrost akcyzy

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Francuzi opóźniają wzrost akcyzy pod presją protestów. Niemiecki Deutsche Bank znów traci na wartości. Chiński juan odzyskał oddech po zawieszeniu broni w wojnie handlowej.

Wzrost akcyzy we Francji opóźniony

Protesty i zamieszki okazały się skuteczne. Rząd wstrzymał się z wprowadzoną poprawką podnoszącą ceny paliw. Temat ma wrócić w przyszłym roku. Podwyżka paliw to jedna z metod na ustabilizowanie budżetu Francji. Nie została ona jednak przyjęta ze zrozumieniem, a protesty szybko eskalowały. To co ważne dla rynków to zmiana postrzegania formacji prezydenckiej. Po raz kolejny pokazała, że nie jest ona tak skuteczna we wdrażaniu reform i ratowaniu budżetu jak sądzono. Zobaczymy jak zakończy się obecna sytuacja, ale patrząc na deficyt budżetowy Francji warto kibicować prezydentowi. W przeciwnym razie strefa euro będzie mieć kolejnego chorego członka, a to nie pomoże europejskiej walucie.

Deutsche Bank znowu na czołówkach gazet

Niemiecki bank nie ma łatwych tygodni za sobą. Rok 2018 generalnie jest słabym rokiem dla wycen banków. Większość światowych grup straciła na wartości od początku roku. Nie traciły one jednak tak dużo jak niemiecki Deutsche Bank. Od stycznia jest on pod kreską już prawie 50%. Stawie to pytanie o stabilność systemu bankowego. Tak duża grupa bankowa wpisuje się w modne w świecie finansów hasło “to big to fail”. Gdyby jednak doszło do poważniejszych problemów biorąc pod uwagę ostatnie zmiany w polityce europejskiej Niemcom byłoby bardzo trudno wesprzeć flagowy bank. Ewentualne problemy DB będą zatem kładły się cieniem na notowaniach euro.

Juan zyskuje na wartości

Po zawartym rozejmie na 3 miesiące w wojnie handlowej pomiędzy USA a Chinami widać wyraźną poprawę na juanie. Chińska waluta w ciagu dwóch dni umocniła się względem dolara o 1,5%. W dalszym ciągu patrząc na roczny wykres trudna nazwać chińska walutę mocną, gdyż znajduje się w dolnych 20% odległości pomiędzy maksimum tego roku a minimum. Warto zwrócić uwagę, że przed porozumieniem z USA juan znajdował się niemalże na rocznych minimach. Kolejne dni pokażą czy to tylko chwilowy optymizm czy ruch korygujący pójdzie dalej.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl