Prowadzenie firmy nie zawsze przynosi oczekiwane zyski – szczególnie w czasach, gdy przedsiębiorcy zmagają się z tak wieloma trudnościami. Zdarza się, że sytuacja finansowa przedsiębiorstwa jest na tyle trudna, że trzeba rozważyć ogłoszenie upadłości lub zawieszenie działalności firmy. Na które z tych rozwiązań warto się zdecydować? Wszystko zależy od tego, jaka jest kondycja finansowa firmy.
Spis treści:
Upadłość firmy – w jakich sytuacjach należy rozważyć jej ogłoszenie?
Upadłość firmy to rozwiązanie, na które warto zdecydować się w sytuacji, gdy firma nie jest w stanie pokrywać swoich zobowiązań finansowych. Jeśli firma ma już pewne zadłużenie i nie jest w stanie go spłacać, upadłość może być najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście warto również zastanowić się nad restrukturyzacją, która w niektórych przypadkach może być dobrym sposobem na przywrócenie firmie płynności finansowej, a tym samym – na uniknięcie upadłości.
Warto mieć na uwadze, że w wyniku postępowania upadłościowego może dojść do redukcji lub umorzenia długów. Niezbędne jest jednak postępowanie przed sądem upadłościowym, które może być długotrwałe.
Więcej informacji na temat upadłości firmy znajdziesz tutaj: https://lipinskikancelaria.pl/upadlosc-firmy/
Upadłość firmy – warunki
Aby ogłoszenie upadłości firmy było możliwe, trzeba spełnić pewne warunki. Przede wszystkim firma ta musi mieć co najmniej dwóch wierzycieli. Oprócz tego musi być niewypłacalna – a zatem nie ma możliwości terminowego regulowania swoich zobowiązań. Opóźnienia w ich spłacaniu powinny przekraczać trzy miesiące.
Czy zawieszenie działalności firmy jest lepszym rozwiązaniem?
Zawieszenie działalności oznacza przerwę w jej prowadzeniu. Może to być bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy zmagają się z czasowymi trudnościami, jednak nie wykluczają możliwości wznowienia działalności w przyszłości. Zawieszenie firmy jest odwoływalne, co oznacza, że przedsiębiorca w każdej chwili może wznowić działalność – a tym samym firma będzie działała w taki sposób, jak przed zawieszeniem.
W przypadku zawieszenia firmy kluczowe jest to, że przedsiębiorstwo nie jest zadłużone. Tak naprawdę zawieszenie jest sposobem na uniknięcie tego zadłużenia – warto zawczasu zawiesić działalność, zanim czekać, aż problemy finansowe się pogłębią.
Korzyści wynikające z zawieszenia działalności
Jedną z największych korzyści wynikających z zawieszenia działalności jest brak konieczności płacenia comiesięcznych składek ZUS i podatku dochodowego. Obecnie składki ZUS rosną w błyskawicznym tempie, a przedsiębiorcy nie zawsze są w stanie je pokryć. To jeden z powodów, dla których sytuacja finansowa tak wielu firm w Polsce pogorszyła się w ostatnim czasie.
Inną zaletą zawieszenia działalności jest bardzo duża swoboda przedsiębiorcy. Mowa tu między innymi o tym, że właściciel firmy może zawiesić ją z dowolnego powodu – na przykład choroby, trudnej sytuacji rodzinnej czy problemów finansowych. Firmę można zawieszać dowolną liczbę razy, a minimalny okres zawieszenia to 30 dni. A zatem może to być bardzo korzystne rozwiązanie w przypadku przejściowych problemów finansowych.
Zawieszenie firmy – warunki
Oczywiście przedsiębiorca, który chce zawiesić działalność, musi spełnić pewne warunki. W trakcie zawieszenia nie można prowadzić firmy i osiągać z tego tytułu dochodów – jest to jednak zrozumiałe. Nie można też zatrudniać pracowników. Przed zawieszeniem firmy należy rozwiązać wszystkie umowy o pracę. W przeciwnym wypadku zawieszenie działalności nie będzie możliwe.
Podsumowanie
Wybór pomiędzy upadłością firmy a zawieszeniem działalności nie jest prostym zadaniem. Decyzja taka powinna zostać poprzedzona bardzo dokładną analizą kondycji finansowo-majątkowej przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od tego, czy firma posiada zadłużenie. Jeśli nie – zawieszenie działalności może być dobrym sposobem na uniknięcie długów. Jeżeli jednak firma ma długi, ogłoszenie upadłości może być dobrym rozwiązaniem. Jedno jest pewne – warto skorzystać z pomocy kancelarii, która nie tylko pomoże w wyborze najkorzystniejszego rozwiązania, ale też zapewni przedsiębiorstwu potrzebne wsparcie prawne.