Projekt Baltic Pipe z nowym dofinansowaniem z UE w wysokości 215 mln euro

Gaz-System podpisał umowę na dofinansowanie prac budowlanych dla Baltic Pipe w ramach programu „Łącząc Europę”. Maksymalna wartość nowego dofinansowania z UE to 215 mln euro.

– Współfinansowanie z Unii Europejskiej oznacza, że zwiększy się rentowność tego przedsięwzięcia, a także jego wiarygodność w oczach partnerów – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, red.nacz. BiznesAlert.pl. – Im więcej takich “pieczątek jakości” ze strony UE, tym większe szanse na pozyskanie klientów i rozwój dostaw gazu z Norwegii, przez Danię, do Polski.

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na realizację prac budowlanych zarówno dla gazociągu podmorskiego, jak i na rozbudowę oraz modernizację polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego.Uzyskanie kolejnego dofinansowania potwierdza, że Baltic Pipe jest bardzo ważny nie tylko dla Polski, ale także dla całej UE.

Podpisanie umowy na dofinansowanie stanowi realizację podjętej 23 stycznia 2019 r. decyzji państw członkowskich UE o przyznaniu pomocy finansowej dla programu Baltic Pipe z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Wcześniej wsparciem objęto realizację prac projektowych w maksymalnej wysokości około 51,45 mln euro i projekt otrzymał także dofinansowanie w maksymalnej wysokości 400 tys. euro na realizację studium wykonalności.

– Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku, a Polska jest jego głównym beneficjentem – komentuje W.Jakóbik.

Od października 2022 r. będziemy mogli sprowadzać rocznie 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.