Przygotuj się na przyszłe dane makroekonomiczne 02.02.2018

przygotuj-sie-na-przyszle-dane-makroekonomiczne-02-02-2018.jpg

Przyszły tydzień publikacji makroekonomicznych otworzy amerykański PMI, jego wartość poznamy w pierwszy dzień sesji o godzinie 16:00. W poniedziałek będzie to jedyna publikacja, która może wpłynąć na rynek walutowy. W kolejnym dniu poznamy australijski, kanadyjski oraz amerykański bilans handlowy. Oprócz tego zostanie podany australijski koszt pieniądza, a także kanadyjski PMI. W środę zaplanowane jest spotkanie członów ECB, a także publikacja decyzji w sprawie stóp procentowych w Nowej Zelandii. W czwartek poznamy siłę chińskiej gospodarki oraz najnowszy koszt pieniądza ustalany przez Bank Anglii. Ostatni dzień sesji będzie decydujący dla dolara kanadyjskiego, ponieważ poznamy kondycję rynku pracy.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Australia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania – koszt pieniądza

Według inwestorów w przyszłym tygodniu nie zobaczymy żadnej podwyżki stóp procentowych. Natomiast według rozkładu prawdopodobieństwa rynek oczekuje, iż najszybciej z trzech wspomnianych banków centralnych stopy procentowe podniesie Bank Anglii. Aktualne prawdopodobieństwo wskazuje na podwyżkę stóp procentowych dopiero w trzecim kwartale 2018 roku, termin dosyć odległy.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych

Źródło: Bloomberg

Od czego zależy ścieżka przyszłych stóp procentowych? Od inflacji oraz wzrostu gospodarczego. Pierwszy czynnik jest spełniony, natomiast drugi hamuje wzrost kosztu pieniądza.

Stopy procentowe UK, prognoza inflacji

Stopy procentowe UK, prognoza inflacji

Źródło: Bloomberg

Na powyższy wykresie zobrazowano stopy procentowe ustalane przez Bank Anglii (linia biała) na tle prognozy inflacji. Po wyniku referendum w Wielkiej Brytanii rynek wywarł bardzo dużą presję na Banku Anglii, który zdecydował się na obniżkę stóp procentowych. Jednak stopy procentowe nie pozostały długo na tym poziomie, władze monetarne podwyższyły koszt pieniądza do wcześniejszego poziomu (przyznanie się do błędu).

Spadek wartości GBP na szerokim rynku spowodował drastyczny wzrost ceny ropy naftowej, pozostałych surowców oraz produktów importowanych. Inflacja podskoczyła, ale dla BOE nie jest to wystarczającym powodem do podwyżki stóp procentowych. W 2011 prognozowana inflacja była na o wiele wyższym poziomie, co również nie przełożyło się na podwyżkę stóp procentowych.

Instrument do obserwacji

Od kwietnia 2017 roku notowania USDJPY znajdowały się w szerokiej konsolidacji. Obecny ruch spadkowy został rozpoczęty po odbiciu od strefy podaży. Z kolei w nadchodzącym tygodniu może dojść do pokonania linii trendu spadkowego, co sugeruje również dolna strefa wsparcia. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na oscylator stochastyczny, który wskazuje na pozytywną dywergencję kursu walutowego.

Notowania USDJPY, interwał dzienny

Notowania USDJPY, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Jeżeli stronie kupującej uda się pokonać linie trendu spadkowego, to po raz kolejny możemy zobaczyć umocnienie dolara amerykańskiego w stosunku do jena japońskiego. W tym scenariuszu celem kupujących może okazać się górna strefa konsolidacji.