Ranking kont oszczędnościowych – lipiec 2013 r.

0

Lokaty i konta oszczędnościowe nie dają obecnie nadziei na wysokie zyski. Dobre oferty kont oszczędnościowych kurczą się z dnia na dzień, ale na rynku wciąż są takie, które można uznać za korzystne.

W czasach, kiedy Rada Polityki Pieniężnej, niemal z miesiąca na miesiąc, obniża stopy procentowe, trudno znaleźć dobrą lokatę czy konto oszczędnościowe. W ślad za obniżkami stóp NBP, banki tną bowiem oprocentowanie oferowanych lokat i kont oszczędnościowych. Różnica pomiędzy najlepszą (ze stawką 4,15%), a najgorszą (z oprocentowaniem 0,25%) ofertą to ponad 25 zł miesięcznie odsetek na każde 10 tys. zł oszczędności.

Uważaj na niskie oprocentowanie

W przypadku spadku oprocentowania i znacznej obniżki odsetek z oszczędności, wskazane jest przeniesienie swoich pieniędzy do tych banków, które jeszcze gwarantują zysk. Trzeba uważać, by oprocentowanie w naszym koncie nie spadło poniżej inflacji. Gdy do tego dojdzie, to zamiast zarabiać, w rzeczywistości nasze oszczędności będą się kurczyć. Lipcowa obniżka stóp procentowych była najprawdopodobniej ostatnią w tym roku, co oznacza, że w kolejnych okresach oprocentowanie lokat i kont powinno przestać spadać.

– Jeżeli posiadany przez nas rachunek oszczędnościowy znalazł się w grupie niebezpiecznie nisko oprocentowanych , np. poniżej 1%, warto rozważyć przeprowadzkę do innego banku. Na rynku są jeszcze oferty, które mogą być uznane za zadowalające. Najlepsze obecnie rachunki oszczędnościowe pozwolą uzyskać jeszcze 4,00% zysku brutto w skali roku. Dla wpłaconych dziś 10.000 zł oznacza to po miesiącu około 27 zł odsetek na rękę – wyjaśnia Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, Bankier.pl.

Czytaj również:  Obywatele Ukrainy mogą już przesyłać pieniądze do swoich bliskich poprzez bankomaty. Nie muszą mieć konta czy karty