Ranking najbardziej podziwianych liderów przez prezesów firm

0

Co czyni kogoś liderem? Czy liderzy mają pewne wspólne cechy, czy też kształtują ich wyzwania i okoliczności konkretnych czasów? Czego potrzeba, by być liderem biznesu w zmieniającym się otoczeniu gospodarczym? Czego powinny oczekiwać przedsiębiorstwa od osób, które prowadzą je w niepewne jutro?

W ramach 16. edycji badania „CEO Survey 2013” firma doradcza PwC zapytała 1437 prezesów firm z 68 krajów świata, kto jest najbardziej podziwianym przez nich liderem oraz jakie wyróżniają go cechy.

Z wyników sondażu wyłoniło się kilka wyraźnych typów przywódców: wojownicy (Napoleon, Aleksander Wielki), reformatorzy (Jack Welch), przywódcy na ciężkie czasy (Winston Churchill, Abraham Lincoln), liderzy, którzy zawładnęli wyobraźnią mas (Mahatma Gandhi, Nelson Mandela) oraz budowniczowie konsensusu jak Bill Clinton.

Najpopularniejszym przywódcą wśród prezesów firm na świecie okazał się Winston Churchill (dwukrotny premier Wielkiej Brytanii w latach 1940-45 i 1951-55). Na drugim miejscu uplasował się Steve Jobs (innowator), podziwiany w największej liczbie krajów (37).

Pierwsza dziesiątka rankingu liderów najbardziej podziwianych przez prezesów firm na świecie:

Winston Churchill
Steve Jobs
Mahatma Gandhi
Nelson Mandela
Jack Welch
Abraham Lincoln
Margaret Thatcher
Ronald Reagan
John F. Kennedy
ex aequo Bill Clinton/Napoleon Bonaparte

Winston Churchill był wskazywany jako najpopularniejszy przywódca także w krajach Europy Zachodniej – we Francji wyprzedził Charlesa de Gaulle’a, a we Włoszech pobił Niccolo Machiavellego. Nawet w Turcji Churchill nawiązał wyrównaną walkę z Gandhim, z którym uplasował się ex aequo za Mustafą Kemalem Ataturkiem.

„W Europie Środkowej najczęściej wskazywanymi liderami byli przywódcy biznesu – Jack Welch i Steve Jobs. Niższą pozycję postaci historycznych składałbym w dużej mierze na karb trudnej historii, od której – być może podświadomie – chcemy się odcinać” – powiedział Artur Kaźmierczak, dyrektor zespołu HR Consulting w PwC.

Czytaj również:  Agnieszka Krzekotowska wzmacnia skład panelu doradczego RICS w Polsce

Około 60% prezesów ankietowanych przez PwC wybrało polityka okresu powojennego lub przywódcę wojskowego. Inne popularne kategorie to kolejno: liderzy biznesu, przywódcy historyczni oraz przywódcy współcześni. Mniej popularni okazali się pisarze, artyści, filozofowie, sportowcy, przywódcy religijni i postacie fikcyjne.

„Wyniki rankingu budzą mieszane uczucia – z jednej strony w obecnych czasach nie dziwi, że na pierwszym miejscu jest lider, który obiecywał krew, pot i łzy. Zaskakująca zaś wydaje się nieobecność na liście postaci fikcyjnych, choć w literaturze nie brakuje charyzmatycznych liderów jak Gandalf z „Władcy Pierścieni” Tolkiena, Kapitan Nemo J. Verne’a czy Winnetou (choć obecność tego ostatniego z racji grupy docelowej książki K. May’a – podobnie jak charyzmatycznego lecz obłąkanego Kapitana Ahaba z „Moby Dicka” akurat mniej dziwi). Znakiem czasów wydaje sie także brak przywódców religijnych czy duchowych na wysokich miejscach rankingu” – komentuje Artur Kaźmierczak, dyrektor zespołu HR Consulting w PwC.

W zestawieniu znalazło się 15 kobiet, wśród których Margaret Thatcher jako jedyna weszła do pierwszej dziesiątki rankingu. Następne w kolejności wskazań były: Angela Merkel, Ayn Rand, Matka Teresa i królowa Elżbieta I. Kobiety czterokrotnie częściej niż mężczyźni wybierały kobietę jako najbardziej podziwianego lidera.

W czasach, gdy temat przywództwa przyciąga coraz więcej uwagi, sondaż PwC pokazuje, że cechy takie jak elastyczność, pragmatyzm i zręczność są równie istotne teraz, co w minionych tysiącleciach.