Ranking OC, AC, NNW – luty 2019 r.

0
analiza koszt podatek ubezpieczenie

Luty był ciekawym miesiącem na rynku OC. Sprawdzamy, czy pod koniec zimy zmienili się „najtańsi” ubezpieczyciele.

Jak ustalamy wyniki rankingowe?

W lutym 2019 r. (tak samo jak zawsze) do rankingu zakwalifikowano ubezpieczycieli posiadających odpowiednio dużą liczbę kalkulacji wykonanych przez użytkowników Ubea.pl (w ciągu wcześniejszych 30 dni). Każdy spośród analizowanych zakładów ubezpieczeń otrzymał ocenę wynoszącą od 0,00 punktów do 5,00 punktów. „Najniższy wynik oznacza, że dany ubezpieczyciel we wszystkich pojedynczych porównaniach (uwzględniających tę firmę), ulokował się na ostatniej pozycji. Towarzystwo ubezpieczeń uzyskujące najwyższą liczbę punktów (5,00 pkt.), musiałoby zająć pierwsze miejsce w każdej kalkulacji z jego udziałem. W praktyce taki wynik wydaje się jednak nierealny” – tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W jednej kategorii mamy aż dwóch zwycięzców

Po obliczeniu wyników punktowych ubezpieczycieli z lutego 2019 r. można stwierdzić, że mieszczą się one w podobnym przedziale jak zwykle (tzn. 2,0 punkty – 4,4 punktu). W najkrótszym miesiącu roku, zwycięskie zakłady ubezpieczeń uzyskały następującą liczbę punktów:

 • You Can Drive – 4,06 pkt. w rankingu polis OC
 • Link4/You Can Drive – po 3,99 pkt. w rankingu pakietów OC + NNW
 • Link4 – 4,35 pkt. w rankingu pakietów OC + AC
 • Aviva – 4,42 pkt. w rankingu pakietów OC + AC + NNW

Wyniki rankingowe ze stycznia oraz lutego 2019 r. świadczą o tym, że zdecydowanie najważniejsza zmiana dotyczyła kategorii OC + NNW. Mowa o awansie firmy Link4 (dwa miejsca w „górę”). „Dzięki tej zmianie, ubezpieczyciel z Grupy PZU znalazł się na pierwszej pozycji – razem z You Can Drive. Warto zwrócić uwagę, że komunikacyjna oferta Link4 jest kierowana do każdego klienta, podczas gdy polisy You Can Drive (sprzedawane pod tą marką przez Ergo Hestię) mogą wybrać tylko młodzi kierowcy” – komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Jeżeli chodzi o pozostałych ubezpieczycieli oraz wszystkie inne kategorie, to nie odnotowano poważnych zmian względem stycznia 2019 roku. „Warto jednak podkreślić, że w przypadku dwóch zestawień (dotyczących OC i pakietów OC + AC), mamy do czynienia z bardzo niewielką różnicą punktową pomiędzy pierwszym miejscem oraz drugą pozycją (zaledwie 0,01 punktu). Ta sytuacja pokazuje jak bardzo zacięta jest rywalizacja między czołowymi zakładami ubezpieczeń” – mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czytaj również:  Polisa D&O ochroni przed karami UOKiK

Ubezpieczyciele solidarnie obniżali składki OC

W każdym miesiącu eksperci porównywarki Ubea.pl badają zmiany dotyczące średniej wysokości składki OC z różnych towarzystw. Miesięczne wahania warto zaprezentować, jeżeli wyglądają one szczególnie ciekawie. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w lutym 2019 r. Ten najkrótszy miesiąc cechował się następującymi zmianami średniej składki OC u poszczególnych ubezpieczycieli:

 • Aviva – spadek o 9% względem stycznia 2019 r.
 • Benefia – spadek o 8% względem stycznia 2019 r.
 • Generali – spadek o 12% względem stycznia 2019 r.
 • Gothaer – spadek o 10% względem stycznia 2019 r.
 • Link4 – spadek o 8% względem stycznia 2019 r.
 • MTU24 – spadek o 7% względem stycznia 2019 r.
 • Proama – spadek o 12% względem stycznia 2019 r.
 • UNIQA – spadek o 9% względem stycznia 2019 r.
 • You Can Drive – spadek o 10% względem stycznia 2019 r.

Lutowe statystyki Ubea.pl są szczególnie ciekawe dlatego, że po raz pierwszy od dawna wskazują one na obniżki średnich kosztów OC we wszystkich towarzystwach. Co więcej, skala takich miesięcznych spadków (7% – 12%) nie jest szczególnie zróżnicowana. Swoje średnie składki OC oferowane przez Internet mocno obniżyli zarówno liderzy cenowi (m.in. Benefia, Link4, MTU24), jak i ubezpieczyciele zwykle plasujący się pod koniec rankingu (np. UNIQA oraz Generali).

Wyniki dotyczące lutego 2019 r. wskazują, że możemy mieć do czynienia z początkiem mocniejszej rywalizacji cenowej na rynku. „Na możliwość wystąpienia takiego zjawiska wskazuje solidarność ubezpieczycieli dotycząca obniżek. Kolejne miesiące pokażą, czy zgodność w zakresie obniżania składek OC przerodzi się w początek wojny cenowej na rynku” – podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  Ubea ranking luty 18.03.19 – infografika