Raport: Football Money League 2014 – Ranking przychodów klubów piłkarskich na świecie 2014

0

Real Madryt dziewiąty rok z rzędu jest klubem piłkarskim o największych przychodach na świecie. W sezonie 2012/2013 wyniosły one prawie 519 mln euro. Na drugim miejscu bez zmian pozostaje FC Barcelona, na trzecim znalazł się Bayern Monachium, który z podium zepchnął Manchester United. Przychody dwudziestki największych futbolowych drużyn po raz pierwszy przekroczyły poziom 5 mld euro. W czołowej dwudziestce międzynarodowego rankingu „Football Money League 2014”, przygotowanego po raz 17. przez firmę doradczą Deloitte, znalazły się też dwa kluby tureckie: Galatasaray i Fenerbahçe, co może świadczyć o rosnącym znaczeniu drużyn piłkarskich z rynków wschodzących.

Real Madryt, zostając dziewiąty raz z rzędu zwycięzcą zestawienia, pokonał tym samym Manchester United, który liderem był osiem razy z rzędu. Przychody hiszpańskiego giganta wyniosły w sezonie 2012/2013 aż 518,9 mln euro. Na ten wynik składają się przychody z reklam w wysokości 211,6 mln euro (wzrost o 7,8 mln euro, tj. 4 proc.) oraz przychody z transmisji w kwocie 188,3 mln euro (wzrost o 5,7 mln euro, tj. 3 proc.). Drugie miejsce zająła ponownie FC Barcelona, a na trzeciej pozycji po zdobyciu potrójnej korony, uplasował się Bayern Monachium, pokonując tym samym Manchester United, który po raz pierwszy w historii rankingu znalazł się poza podium.

Real Madryt jest w dalszym ciągu niekwestionowanym liderem rankingu Money League i to mimo, że sezon 2012/2013 zakończył bez żadnego trofeum. Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej, zwłaszcza w Hiszpanii, kluczowym czynnikiem sukcesu tego klubu są ogromne przychody z reklam, osiągane zarówno w kraju jak i za granicą. Dzięki temu jego przewaga nad FC Barceloną zwiększyła się do 36 mln euro. Obydwa hiszpańskie kluby osiągają znaczące przychody z indywidualnie wynegocjowanych umów transmisyjnych, co pozwala im zyskać przewagę nad pozostałymi klubami z Europy” – wyjaśnia Dan Jones, Partner, Lider Sports Business Group, Deloitte UK.

Czytaj również:  Przychody klubów 1 Ligi wyniosły w 2017 roku prawie 107 mln zł

Łączne przychody klubów z czołowej dwudziestki rankingu Deloitte Football Money League wzrosły o 8 proc. (o ponad 400 mln euro), do kwoty 5,4 mld euro, a to oznacza, że zdecydowanie wyprzedzają one tempo światowej gospodarki. Na wzrost ten nie miały jeszcze wpływu nowe rekordowe umowy transmisyjne podpisane przez angielską Premier League i niemiecką Bundesligę, które wpłyną dopiero na wyniki przyszłorocznego rankingu.

„Ponadto, przychody każdego klubu z pierwszej trzydziestki przekroczyły 100 mln euro. W pierwszym rankingu przygotowanym przez Deloitte za sezon 1996/97 wyższy wynik osiągnął tylko Manchester United, a wszystkim klubom z pierwszej dwudziestki udało się to osiągnąć dopiero w sezonie 2007/08. Stopa wzrostu przychodów świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu tą najbardziej popularną dyscypliną sportu na świecie”- mówi Dan Jones.

Poprzedni sezon niewątpliwie należał do Bayernu Monachium. Przychody niemieckiego klubu, w którym od nowego sezonu będzie grał Robert Lewandowski, wzrosły o 62,8 mln euro (17 proc.), do poziomu 431,2 mln euro.