Raport NBP i GUS: Przyspieszenie inflacji w styczniu 2011

Narodowy Bank Polski NBP Siedziba

W 2010 r. roczne tempo wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wyniosło 2,6%, tj. było zbliżone do celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5%. W ostatnich miesiącach nastąpił jednak wyraźny wzrost inflacji powyżej 2,5% – do 3,1% w grudniu 2010 r. i 3,8% (według wstępnych danych GUS) w styczniu 2011 r.

Główną przyczyną wzrostu inflacji w okresie październik – grudzień 2010 r. był skokowy wzrost cen energii, w tym przede wszystkim cen paliw (wskutek wzrostu cen ropy naftowej na rynkach światowych), a także gazu (efekt wejścia w życie od października ub. r. wyższych taryf) i opału.

Dodatkowo do wzrostu inflacji w grudniu 2010 r. przyczynił się efekt bazy, będący konsekwencją silnego spadku cen usług internetowych w grudniu 2009 r. Istotnym czynnikiem powodującym utrzymywanie się inflacji w analizowanym okresie na podwyższonym poziomie była też wysoka dynamika cen żywności. Do wzrostu cen żywności przyczyniła się niekorzystna sytuacja podażowa na krajowym rynku.

Przyspieszenie inflacji w styczniu 2011 r. wynikało przede wszystkim z przełożenia się na ceny krajowe wzrostu stawek VAT od 1 stycznia br. oraz dalszego wzrostu cen surowców rolnych i ropy naftowej na rynkach światowych, a także z podwyżek administrowanych cen nośników energii.

W okresie październik – grudzień 2010 r. wzrosły wszystkie miary inflacji bazowej. Wskaźnik inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i energii, który od lipca ub. r. pozostawał na niezmienionym
poziomie 1,2% r/r, wzrósł w grudniu ub. r. do 1,6% r/r. Przyczynił się do tego przede wszystkim wspomniany efekt bazy związany z dużym spadkiem cen usług internetowych pod koniec 2009 r. W kierunku wzrostu inflacji bazowej oddziaływał również wzrost cen wyrobów tytoniowych oraz towarów związanych z rekreacją i kulturą (gazety, czasopisma, książki).

Według wstępnych szacunków NBP, w styczniu br. wskaźnik inflacji bazowej wzrósł do 1,9% r/r, co wynikało
głównie z podwyżki stawek VAT od 1 stycznia br.

Prognozy inflacji analityków sektora finansowego w horyzoncie roku od sierpnia 2010 r. kształtują się w przedziale 2,9-3,1% (w lutym 2011 r. oczekiwana przez analityków inflacja wyniosła 3,0%;