W trzecim kwartale 2020 roku nadal rosło zapotrzebowanie na królewski kruszec. Globalnie nadal dominuje popyt inwestycyjny. W związku z trwającą pandemią koronawirusa oraz zamrożeniem gospodarek w wielu krajach obniżeniu natomiast uległ popyt na fizyczny kruszec – wynika z raportu Gold Demand Trends Q3 2020. W analizowanym okresie światowy popyt na złoto – mimo trendu wzrostowego w 2020 roku – kształtował się na poziomie 892.3 tony i był mniejszy o 19% w porównaniu rok do roku osiągając najniższą sumę kwartalną od 2009 roku. Spadek jest również widoczny, gdy zestawimy trzeci kwartał 2020 roku i 2019 roku – popyt na kruszec obniżył się o 10%. Warto jednak podkreślić, że wartość inwestycji w kruszec jest większa niż rok temu. W 2019 roku przykładowo za 100 uncji trzeba było zapłacić 550 tys. PLN, natomiast obecnie około 780 tys. PLN.
Spis treści:
Złoto inwestycyjne na stabilnej pozycji
Skala pandemii koronawirusa oraz jej potencjalny wpływ na globalną gospodarkę sprawiły, że inwestorzy skłaniali się ku aktywom, które w czasach kryzysu uznawane są za bezpieczną przystań. Jak prezentuje najnowszy raport Gold Demand Trends Q3 2020 w trzecim kwartale br. obserwować mogliśmy silny napływ do funduszy ETF zasilanych złotem. Kwartalnie plasował się on na poziomie 272,5 tony, co doprowadziło do nowego, globalnego rekordu – 3880 tony. Podczas gdy tempo nieco zwolniło od I półrocza, utrzymujące się wpływy w trzecim kwartale wskazują na ciągłą motywację inwestorów ETF do zwiększania swoich aktywów. Co więcej, wpływ na to mogły mieć również nisko oprocentowane lokaty bankowe, depozyty i obligacje.
Chociaż w trzecim kwartale tego roku ogólny popyt spadł, nastąpił znaczny wzrost popytu inwestycyjnego o 21%, do 494,6 tony.
Wyniki najnowszego raportu Światowej Rady Złota potwierdzają przewidywania analityków. Popyt inwestycyjny pozostaje dominującym czynnikiem w obszarze złota. Najprawdopodobniej – w najbliższym czasie – utrzyma on swoje tempo wzrostowe w związku z nadal odczuwanymi skutkami pandemii koronawirusa – mówi Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex. Inwestorzy poszukują alternatywnych, bezpiecznych aktywów. Dlatego wzrosty w głównej mierze zostały wygenerowane przez fundusze inwestycyjne lokujące środki w fizyczne złoto – dodaje.
Duże zainteresowanie sztabkami i monetami
Rosnący popyt inwestycyjny można również dostrzec w ponownym zwiększeniu zainteresowania sztabkami i monetami bulionowymi. Światowa Rada Złota podała, że globalny popyt na sztabki złota i monety wzrósł w trzecim kwartale o 49% w porównaniu z analogicznym okresem rok temu.
Niezmiennie Polacy najchętniej kupują sztabki o wadze jednej uncji trojańskiej (31,1 gramów). Warto zwrócić również uwagę na sztabki o mniejszej gramaturze. Przykładowo te 5 gramowe cieszyły się sporym zainteresowaniem w czerwcu. Ich sprzedaż w porównaniu z początkiem roku wzrosła o ponad 66% – mówi Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.
Innym ważnym filarem rynku złota jest popyt banku centralnego, który w trzecim kwartale br. spadł o 12 ton. Pierwszy raz od prawie dziesięciu lat, obserwujemy sytuację, kiedy banki centralne sprzedają złoto netto. Banki centralne nadal pozostają silnymi nabywcami netto w ujęciu rocznym, a popyt w pierwszych trzech kwartałach wyniósł 220,6 ton. Natomiast sprzedaż generowały głównie tylko dwa banki centralne – Uzbekistan i Turcja. Zakupy w tym przypadku są kontynuowane w umiarkowanym tempie, napędzane potrzebą dywersyfikacji i ochrony w otoczeniu ujemnych kursów.
Polacy też doceniają złoto
Najatrakcyjniejszymi formami do zainwestowania swoich oszczędności dla respondentów badania firmy Tavex zrealizowanego przez SW RESEARCH okazały się nieruchomości oraz złoto. 56% badanych uważa, że warto postawić na posiadanie własnego mieszkania lub domu. Natomiast co trzecia osoba wskazała kruszec jak dobry ruch inwestycyjny.
Co ciekawe, w grupie przebadanych kobiet wskazania głównie padały na nieruchomości (63%), złoto cieszyło się mniejszą popularnością (prawie 27%). Różnice te są słabiej widoczne w przypadku mężczyzn, analogicznie – prawie 42% i 48%.
Ceny złota nadal wysokie
W trzecim kwartale 2020 roku wartość złota w dolarach amerykańskich wzrosła do rekordowego poziomu 2 067,15 USD/oz. Następnie nastąpiła korekta, w wyniku której kwartał został zamknięty ceną w okolicach w okolicy 1900 USD/oz. Rekordowo wysokie notowania kruszcu odnotowano również w innych walutach – wynika z raportu Gold Demand Trends Q3 2020.
Co ciekawe, wartość wyrażona w PLN uległa zmianie o 35.26% w ciągu ostatnich ośmiu lat. W tym okresie najniższa wynosiła 3 451,17 PLN/oz, a najwyższa 7 788,48 PLN/oz.
Covid-19 nadal odciska piętno na rynku biżuteryjnym
Zmniejszone zainteresowanie rynkiem biżuteryjnym spowodowane przez pandemię zostało spotęgowane przez rekordowe ceny złota – popyt w trzecim kwartale spadł o 29% rdr do 333 ton. Podczas gdy Chiny i Indie odpowiadały za największe spadki wolumenu. Osłabienie w tym sektorze miało charakter globalny.