Rynki walutowe zdominowane przez wybory w USA

kryzys forex giełda

Zgodnie z oczekiwaniami, w tym tygodniu głównym wydarzeniem na rynkach walutowych były wybory prezydenckie w USA. Według dotychczasowych szacunków prowadzi Joe Biden. Jednak Donald Trump już na początku liczenia głosów stwierdził, że ich przebieg będzie prawnie zakwestionowany. Niewykluczone więc, że wyniki będą musiały zostać potwierdzone przez sąd, co może zająć kilka tygodni. Jednak wybór któregokolwiek z kandydatów nie wiąże się ze zmianami dla polskiej gospodarki.

W ramach kampanii obaj kandydaci mówili o próbie przeforsowania pakietu fiskalnego, który powinien pomóc amerykańskiej gospodarce stanąć na nogi, a przede wszystkim pomóc w szybszym tworzeniu nowych miejsc pracy, które generowane są znacznie wolniej niż oczekiwano. Joe Biden obiecał, że będzie dążył do reformy amerykańskiego systemu edukacji, większej przystępności cenowej ubezpieczenia zdrowotnego oraz zapowiedział podwyżki podatków dla najbardziej zamożnych. W przypadku wyboru Donalda Trumpa możemy liczyć na to, że nadal będzie forsował pewne elementy protekcjonalizmu handlowego. Jednak zapowiadane przez obu kandydatów zmiany nie powinny być na tyle fundamentalne, aby miały istotny wpływ na polską gospodarkę.

W tym tygodniu odbyły się również posiedzenia kilku banków centralnych m.in. polskiego NBP, amerykańskiego Fed i czeskiego CNB. Żaden z nich nie zmienił jednak ustaleń w polityce pieniężnej, więc traderzy walutowi mogli skupić się głównie na wyborach w USA.

W tym tygodniu złoty umocnił się do 4,54 PLN/EUR, odrabiając część strat z ostatnich trzech tygodni. Eurodolar natomiast wzrósł i osiągnął w piątek rano poziom 1,184 USD/EUR.

Roksana Cicha, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA