Silny popyt i spadek pustostanów w całej Polsce

Łukasz Dziedzic, Starszy Analityk Rynku, JLL
Łukasz Dziedzic, Starszy Analityk Rynku, JLL

W ubiegłym roku popyt na rynku nieruchomości biurowych sięgnął 1,5 mln mkw. Do użytku oddano 744 000 mkw. biur, a kolejne 1,6 mln jest w budowie.

Jak wynika z raportu JLL, 2018 był kolejnym dobrym rokiem dla polskiej gospodarki (szacowany wzrost PKB osiągnął 5,3%[1] – najlepszy wynik od 2007 roku), co miało bezpośrednie przełożenie na mocny popyt na biura oraz wysoką aktywność deweloperską. Jednym z najciekawszym trendów był dynamiczny przyrost elastycznych powierzchni do pracy („flex”).

Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL
Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL

„Wzrost tzw. sektora flex to m.in. rezultat rozwijających się w zawrotnym tempie start-up’ów, które właśnie w Polsce mają bardzo dogodne warunki do tworzenia swojego biznesu. Jak wynika z rankingu CEOWORLD Magazine, jesteśmy 7. na świecie i 3. w Europie najbardziej przyjaznym rynkiem dla firm tego typu. Naturalnym miejscem dla start-upów są elastyczne, sprzyjające kreatywności i networkingowi biura, chociaż przestrzenie flex zyskują na popularności również wśród korporacji. W efekcie, główni operatorzy przestrzeni flex oferują już 230 000 mkw. biur, z czego 60 000 mkw. poza Warszawą”, komentuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

Popyt – Kraków liderem poza stolicą

Łukasz Dziedzic, Starszy Analityk Rynku, JLL
Łukasz Dziedzic, Starszy Analityk Rynku, JLL

„Aktywność najemców w ubiegłym roku zamknęła się na poziomie blisko 1,5 mln mkw., z czego prawie 645 000 mkw. powierzchni wynajęto poza Warszawą. Na czele rynków regionalnych niezmiennie stoi Kraków, w którym podpisano umowy najmu na prawie 210 000 mkw. Stanowiło to 32% całkowitego popytu na biura zarejestrowanego poza stolicą. Świetny wynik zarejestrował również Wrocław, blisko rekordu z zeszłego roku”, tłumaczy Łukasz Dziedzic, Starszy Analityk Rynku, JLL.

Największe transakcje najmu na polskim rynku biurowym w ubiegłym roku zawarły takie firmy jak: Deloitte w Warszawie (22 100 mkw., Q22), IBM we Wrocławiu (17 800 mkw., Wojdyła Business Park), Santander Bank we Wrocławiu (17 000 mkw., budynek na potrzeby własne) i Nokia – również we Wrocławiu (16 200 mkw., Green Towers).

Podaż – regiony idą po 5 milionów

„W 2018 r. rynek biurowy w Polsce wzbogacił się o 744 000 mkw. nowoczesnych biur, z czego ponad 500 000 mkw. przypadło na główne rynki poza Warszawą. W rezultacie, łączne zasoby powierzchni w kraju przekroczyły granicę 10 mln mkw.”, wylicza Łukasz Dziedzic.

Największe ukończone w ubiegłym roku projekty biurowe przypadły na główne miasta poza Warszawą. Należą do nich: Olivia Star i Olivia Prime A w Trójmieście, Sagittarius Business House we Wrocławiu, Ogrodowa Office w Łodzi oraz Equal Business Park C w Krakowie.

„Aktywność deweloperów wynosi aktualnie ponad 1,6 mln mkw. z czego w Warszawie buduje się 720 000 mkw. Poza stolicą powstaje 900 000 mkw. i biorąc pod uwagę planowane terminy oddania do użytku szeregu obiektów spodziewamy się, że w 2019 r. łączne zasoby biurowe na rynkach regionalnych przekroczą granicę 5 mln mkw.”, dodaje Karol Patynowski.

Największym projektem biurowym w budowie w Warszawie jest obecnie Varso Place (deweloper: HB Reavis; powierzchnia ponad 100 000 mkw.) , a poza nią Business Garden we Wrocławiu (deweloper: Vastint Poland; powierzchnia 70 000 mkw.).

Dostępne powierzchnie biurowe i czynsze

W rezultacie silnego zapotrzebowania na biura na przestrzeni roku wskaźnik powierzchni niewynajętej spadł we wszystkich głównych ośrodkach biznesowych w kraju. Na koniec 2018 roku poziom pustostanów w Warszawie wynosił 8,7% (najmniej od 2012 r.) , a poza nią 8,4%. Najniższy wskaźnik wakatów cechuje Szczecin (5,1%), a najwyższy Lublin (15,4%). Dostępne powierzchnie stanowią 8,5% całkowitych istniejących zasobów biurowych w kraju.

W szerokim centrum Warszawy czynsze dla najlepszych nieruchomości wynoszą od 17 euro do 23,5 euro / mkw. /miesiąc, a poza nim od 11 euro do 15 euro/ mkw. / miesiąc. Poza Warszawą, najwyższe stawki najmu charakteryzują Kraków (13,5 – 14,6 euro / mkw. / miesiąc), Poznań (13,6 – 14,5 euro / mkw/ miesiąc) i Wrocław (13,7 – 14,5 euro / mkw. / miesiąc), podczas gdy najniższe odnotowuje Lublin (10,5 – 11,5 euro / mkw. / miesiąc).

[1] Źródło: Oxford Economics