Słabsze dane z USA. Lepsze z Europy

0

Zamówienia w USA okazały się słabsze, niż przewidywano. Indeksy PMI okazały się lepsze w Europie od oczekiwań, szkoda, że to indeksy dla usług a nie przemysłu. Australia utrzymała stopy procentowe.

Słabsze dane z USA

Wczoraj o godzinie 16:00 poznaliśmy dane na temat zamówień w USA. Zarówno wskaźnik na dobra trwałego użytku jak i te przemysłowe okazały się gorsze od oczekiwań. Zamówienia w przemyśle zgodnie z oczekiwaniami spadają. Te na dobra trwałego użytku rosną tylko dzięki środkom transportu. Ciekawa była reakcja rynku na te dane. Wraz z ich publikacją dolar umocnił się po czym niemal od razu wrócił do poprzedniej wartości. Najwyraźniej część inwestorów uznała, że ta dane nie są tak złe by przy wzrostowej sesji na giełdzie dolar nie szedł w górę.

Lepsze indeksy w Europie

Po serii słabszych danych indeks PMI dla usług wbrew oczekiwaniom analityków nie spadł. W dół ciągnęły strefę euro Włochy i Francja. Dobre dane pokazały z kolei Niemcy oraz Hiszpania. Warto w tym miejscu przypomnieć, że dla rynków walutowych zdecydowanie ważniejszy jest odczyt indeksu PMI dla przemysłu. To na niego znacznie silniej reagują waluty.

Australia utrzymała stopy procentowe

Bank Australii jest obecnie w trochę innym miejscu niż inne banki centralne. Bardzo długo wydawało się, że przejdzie on przez kryzys z bardzo wysokim poziomem stóp procentowych. Cykl obniżek trwał jednak nawet dłużej niż w Strefie Euro. Dopiero w połowie 2016 stopy osiągnęły swoje minimum wynoszące tak samo jak w Polsce 1,5%. Analitycy spodziewali się utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Inflacja w okolicach 2% pokazuje, że jest miejsce na lekką podwyżkę. Tą jednak blokuje najprawdopodobniej niepewność co do stóp procentowych w USA, które po ostatnich wypowiedziach powinny rosnąć wolniej od oczekiwań o ile w ogóle rosnąć. Po tych danych dolar australijski umacniał się.

Czytaj również:  W 2019 r. wolumen transakcji inwestycyjnych na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych może wynieść 230 mld euro

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl