Sterowanie numeryczne dla laików

0

Jeżeli interesujemy się nawet w drobnym stopniu przemysłem produkcyjnym, to na pewno przynajmniej kilka razy natknęliście się na słowa „sterowanie numeryczne”. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to podstawa automatyzacji naszych linii produkcyjnych. O co w nim chodzi i jak to działa, że maszyny takie jak spawarki, tokarki i frezarki działają samoczynnie? Pozwólcie, że wam wyjaśnimy!

Garść informacji o sterowaniu numerycznym

2
Źródło: https://www.fanuc.eu/pl/pl/cnc/systemy-sterowania

Przede wszystkim, sterowanie numeryczne nieodzownie łączy się z trzyliterowym skrótem CNC, który po rozwinięciu brzmi „computerized numerical control” i to właśnie ta kontrola jest kluczem do zrozumienia tego, jak działa to sterowanie. Opiera się ono o mikrokomputer, który działa w pewnym układzie współrzędnych, a my dzięki odpowiedniej wiedzy, jesteśmy w stanie zaprogramować go w taki sposób, aby wykonywał on określone czynności. Dzięki takim wprowadzeniu komend do systemu jesteśmy w stanie swobodnie pozostawić maszynę, aby wykonywała wybrane czynności, wraz z dokładnym określeniem położenia – a to wszystko w obrębie jednego układu!

Kiedyś i dziś

Jak jednak programuje się takie maszyny? Niegdyś było to bardzo trudne, gdyż wymagało to bezbłędnego wprowadzenia wielu linijek kodu i jak można się domyślić – nie było tam miejsca na błędy! Dziś jednak jest to znacznie prostsze, gdyż korzystamy najczęściej z gotowych poleceń już w postaci wspomnianego kodu, które maszyna przetwarza na impulsy elektryczne. Następnie te dane są wykorzystywane przez urządzenie, do obrabiania elementów o wskazanym kształcie, elementach i fakturze. Dzięki temu możliwe jest masowe wytwarzanie produktów o jednorakiej charakterystyce, co przy wszechobecnej konkurencji jest kluczowe do osiągania dobrych wyników produkcyjnych i przede wszystkim – do terminowych dostaw wraz z zadowoleniem Klientów, a to przecież źródło naszego przyszłego sukcesu!
Sterowanie numeryczne

Podsumowanie

Jak więc sami widzicie, sterowanie numeryczne jest czymś, co może całkowicie odmienić to, w jaki sposób przebiegać będzie produkcja. Dziwilibyśmy się, jeżeli jeszcze nie zaimplementowaliście rozwiązań z jej zakresu w swojej firmie. Bez tego nie da się faktycznie konkurować na tak „ciasnym” i mocnym rynku, stąd tez mamy nadzieję, że zainwestujecie już niedługo w przyszłość swojej organizacji!