Stopy procentowe w Polsce bez zmian

Roman Ziruk, analityk Ebury
Roman Ziruk, analityk Ebury

Ostatnie spotkanie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane na ten rok nie przyniosło przełomu. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie ze stopą referencyjną w wysokości 1,5%. Taki poziom stóp procentowych RPP utrzymuje od marca 2015 roku.

Wczorajszą konferencję prasową po spotkaniu RPP można określić jako „pożegnalną”. Wieńczyła ona bowiem ostatnie spotkanie decyzyjne Rady w którym uczestniczył prof. Jerzy Osiatyński, którego kadencja w RPP kończy się 20 grudnia.

Retoryka prezesa Glapińskiego oraz komunikat ze spotkania RPP sugerują, że – mimo dostrzegania ryzyk – decydenci nie zakładają silnego pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju. Tempo wzrostu gospodarczego, mimo oczekiwanego obniżenia ma pozostać relatywnie wysokie. Co tyczy się inflacji, po „przejściowym wzroście” w pierwszym kwartale przyszłego roku dynamika cen w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej ma pozostawać w okolicy celu inflacyjnego NBP.

Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

W ocenie prezesa Glapińskiego bardzo prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych do końca jego kadencji. Podobną retorykę prezes RPP utrzymuje od dłuższego czasu. Obecni na konferencji prof. Osiatyński i prof. Sura nie sugerowali potrzeby zmian stóp procentowych w najbliższym czasie.

Komentarze niektórych innych członków RPP, które poznaliśmy na przestrzeni ostatnich dni wskazywały, że opinie w Radzie są bardziej zróżnicowane, jednak obecna retoryka Rady jako całości nie wskazuje, żeby w najbliższym czasie miało dojść do zmiany utrzymywanego przez RPP stanowiska “wait-and-see”.

Naszym zdaniem nie można wykluczyć podwyżki stóp w 2020 roku. Sądzimy, że szanse na taki ruch są większe niż, że dojdzie do ruchu w przeciwną stronę. Nawet jeśli jednak stopy pozostaną stabilne, sądzimy, że polski złoty powinien umocnić się wraz z wycofywaniem się rynku z oczekiwania rozluźnienia polityki pieniężnej w Polsce. Uwzględniając, że Rada Polityki Pieniężnej historycznie dokonywała zmian stóp procentowych o minimum 25 punktów bazowych, patrząc na stawki kontraktów FRA 12×15 w PLN możemy stwierdzić, że w horyzoncie rocznym rynek skłania się ku cięciu stóp procentowych o 25 pb, aczkolwiek nie jest w pełni przekonany do tego scenariusza.

W związku z brakiem istotnych zmian w retoryce Rady po publikacji komunikatu ze spotkania i w okolicy konferencji prasowej nie obserwowaliśmy większych ruchów na rynkach. Polski złoty kontynuuje umocnienie z końcówki ubiegłego tygodnia, obecnie znajdując się w okolicy poziomu 4,28 w parze z euro.

Autor: Roman Ziruk, Ebury Polska