Sytuacja na rynku IPO w Polsce i reszcie Europy III kwartał 2016

0
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Jak wynika z raportu „IPO Watch Europe. III kwartał 2016” koniunktura na rynku pierwszych ofert publicznych w Europie stopniowo odbudowuje się po załamaniu spowodowanym głosowaniem w sprawie Brexit. Eksperci PwC szacują, że łączna wartość IPO w 2016 r. przekroczy 25 mld euro.

  • Na rynku IPO w Warszawie miało miejsce jedynie 5 IPO o łącznej wartości 4,3 mln euro.
  • Łączna wartość IPO w Europie w trzecim kwartale 2016 r. była tylko o 17% niższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
  • Jednocześnie aż 92% łącznej wartości wszystkich ofert przypadło na Europę kontynentalną.
  • Na rynku IPO w Londynie w dalszym ciągu utrzymuje się dekoniunktura – łączna wartość ofert spadła aż o 50% w porównaniu do trzeciego kwartału 2015 r. Aż 6 z 9 debiutów miało miejsce na rynku alternatywnym AIM.
  • Perspektywy na nadchodzące miesiące wydają się obiecujące. W całym 2016 r. łączna wartość IPO powinna przekroczyć poziom 25 mld euro.

Sytuacja na rynku IPO w Warszawie

Na giełdzie w Warszawie w minionym kwartale miało miejsce tylko pięć IPO (wszystkie na NewConnect) o łącznej wartości zaledwie 4,3 mln euro. Największą ofertą było IPO spółki deweloperskiej Tower Investments (2,4 mln euro).

„Niestety, nasz rynek kapitałowy został dotknięty przez szereg negatywnych czynników jednocześnie – zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych, ogólny odpływ inwestorów zagranicznych z naszego regionu, zawirowania polityczne powodujące niepewność na rynku oraz działania skarbu państwa wobec kontrolowanych przez niego spółek z GPW godzące w interesy akcjonariuszy mniejszościowych, czy też liczne nieprawidłowości na rynkach NewConnect i Catalyst. W tej sytuacji iskierką nadziei może być kilka przeprowadzanych właśnie ofert publicznych, które powinny oznaczać poprawę statystyk rynku pierwotnego w Warszawie w czwartym kwartale. Jednak brak wśród nich dużych podmiotów, które miałyby szansę zrównoważyć ubytek w postaci coraz większej liczby wycofywanych z obrotu giełdowego spółek” – podsumowuje Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych.

Sytuacja na rynku IPO w Europie

Słabe pierwsze półrocze 2016 r. na europejskim rynku pierwotnym miało swoją kontynuację również w minionym kwartale wskutek wyniku referendum związanego z Brexitem. Łącznie w Europie odnotowano 52 IPO o wartości 3,8 mld euro, co stanowi wartość o 17% niższą niż w trzecim kwartale 2015 r. (53 IPO, 4,6 mld euro). Jednak zarówno kilka transakcji przeprowadzonych pomyślnie we wrześniu, jak i oferty zapowiadane na nadchodzące miesiące wskazują, że koniunktura na rynku pierwotnym powoli się odbudowuje.

Aktywność na europejskim rynku IPO od 2007 roku

Aktywność na europejskim rynku IPO od 2007 roku

Aktywność na europejskim rynku IPO (kwartalnie) od 2013 roku

 Aktywność na europejskim rynku IPO (kwartalnie) od 2013 roku

W trzecim kwartale br. zdecydowana większość ofert przypadła na Europę kontynentalną. Aż 55% łącznej wartości IPO stanowiła przeprowadzona we wrześniu oferta spółki Nets A/S na giełdzie w Kopenhadze (2,1 mld euro). Z kolei pięć ofert na włoskiej Borsa Italiana o łącznej wartości 0,8 mld euro stanowiło 21% wszystkich IPO w Europie, głównie ze sprawą oferty prywatyzacyjnej zajmującej się kontrolą ruchu lotniczego spółki Enav SpA.

„Aktywność na rynku IPO w Europie była w minionym kwartale niska, podobnie jak w całym bieżącym roku. Spore grono potencjalnych emitentów przełożyło lub odwołało plany debiutu w związku z wynikiem głosowania w sprawie Brexitu w Wielkiej Brytanii. Jednak w ostatnich tygodniach sytuacja ulega stopniowej poprawie, gdyż spółki starają się wykorzystać chwilowe uspokojenie na rynkach, zwłaszcza że jednocześnie antycypują ryzyko możliwych dalszych turbulencji związanych z wyborami prezydenckimi w USA. Lista spółek, które zapowiedziały ostatnio IPO, przedstawia się obiecująco i na tej podstawie należy oczekiwać udanego początku czwartego kwartału” – mówi Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych.