Szukasz pracy? Lepiej uważaj gdzie wysyłasz swoje CV

cv rekrutacja

Praca zdalna? Wynagrodzenie 2000 zł netto za kilka godzin pracy? Wypełnianie ankiet online? Osoby poszukujące pracy trafiają na takie ogłoszenia kilka razy dziennie. Uważaj, gdzie wysyłasz swoje CV.

Globalna pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób straciło pracę. Doprowadziło to do pojawiania się ogłoszeń od oszustów, którzy rzekomo oferują prostą i bardzo dobrze płatną pracę, najczęściej zdalną. Niestety, odpowiadając na takie ogłoszenia, można stracić pieniądze, dane osobowe, a nawet zostać zamieszanym w przestępstwo!

Testowanie produktów finansowych

Marta natrafiła na Facebooku na interesujące ogłoszenie, dotyczące pracy zdalnej. Miała ona polegać na testowaniu produktów finansowych. Wystarczyło zgłosić się do rzekomego pracodawcy i założyć konto bankowe w jednym z wymienionych banków.

Jestem w trakcie szukania pracy. Natrafiłam na ciekawe ogłoszenie, jednak czułam, że coś jest nie tak. Oferta brzmiała zbyt pięknie, żeby być prawdziwą – tłumaczy Marta.

Na całe szczęście Marta wolała być ostrożna i nie zgłosiła się do tej firmy. To bardzo popularne oszustwo polegające na odbieraniu przelewów na swoje konto, wypłacaniu pieniędzy z bankomatu i przesyłaniu ich dalej. Z każdego przelewu zostaje na koncie “pracownika” prowizja, rzędu 5-10%. Oficjalnie jest to testowanie przelewów różnego typu i jak szybko idą one z różnych kont bankowych na inne konta, nieoficjalnie – możliwe przelewanie pieniędzy z oszustw i zostanie słupem bankowym.

Zachowaj zdrowy rozsądek

Ogromne wynagrodzenie i mała liczba godzin pracy kuszą najbardziej. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, by mogło być prawdziwe, najprawdopodobniej prawdziwe nie jest. Szukając pracy, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, przede wszystkim: stawki, administratora danych, czy wymagany jest wkład własny – tłumaczy koordynator zespołu ds. cyberbezpieczeństwa Weronika Bartczak.

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać firmę w internecie, np. w KRS. Jeżeli potencjalny pracodawca chce od Ciebie skanu dowodu osobistego, możesz mieć pewność, że jest to oszustwo. Podejrzane oferty najczęściej rozsyłane są za pomocą grup w mediach społecznościowych. Dokładnie przeanalizuj ofertę pod względem wynagrodzenia czy liczby godzin. Jeżeli nie jesteś pewien, czy dane ogłoszenie jest prawdziwe, po prostu pomiń je i szukaj dalej.