Tesla, szybsza niż niedźwiedzie?

0

Pomimo swojego przewartościowania notowania Tesli od 2014 roku poruszają się w szerokiej konsolidacji. Amerykańskie przedsiębiorstwo zrewolucjonizowało rynek motoryzacyjny, ale w dalszym ciągu nie jest rentowne oraz zadłuża się na potęgę.

notowania Tesli od 2014 roku

Źródło: Admiral Markets

Powyższy wykres przedstawia notowania Tesli. Od paru ostatnich tygodni mamy do czynienia z dużym optymizmem na rynku, niektórzy analitycy wyceniają coraz wyższe poziomy. Patrząc techniczne, oscylator stochastyczny wskazuje na wykupiony rynek, a opór w postaci 293 USD za akcje zdaje się być nie do przebicia. Niemniej jednak krótka pozycja w akcjach nie powinna być oparta jedynie na analizie technicznej. Zarabianie na spadkach jest o wiele trudniejsze niż nam się wydaje. Za każdym razem powinniśmy porównać przedsiębiorstwo na tle całej branży.

notowania Tesli od 2014 roku

Źródło: Bloomberg

W powyższej tabeli zamieszczono porównanie kilku najważniejszych wskaźników finansowych Tesli, Fiata, GM oraz Forda.

P/E – inaczej cena/zysk, najbardziej popularny wskaźnik w ocenie atrakcyjności przedsiębiorstwa. Uogólniając- czym niższy, tym akcje są bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Dla Tesli P/E wynosi 365, natomiast odczyty wskaźnika powyżej 20 informują o bańce spekulacyjnej.

P/BV – inaczej cena rynkowa/wartość księgowa. Wskaźnik wynoszący 1 oznacza, że należy zapłacić 1USD za 1USD majątku firmy. W przypadku Tesli jest to 15. Dla przedsiębiorstwa motoryzacyjnego jest to wartość, której nie widzieliśmy od dawna.

Szybka analiza fundamentalna wskazuje, że akcje Tesli są przewartościowane, zatem analiza techniczna została potwierdzona. Niemniej jednak nie możemy pominąć analizy korelacji pomiędzy szerokim rynkiem akcji, a notowaniami Tesli. Korelacja w prosty sposób może zostać obliczona za pomocą dodatku do platformy MetaTrader 4 Supreme Edition.

Źródło: Admiral Markets

Przez ostatnie dwa lata korelacja pomiędzy Teslą, a indeksem S&P 500 wyniosła 15%, czyli nie powinniśmy się nią przejmować. Niemniej jednak warto spojrzeć na miesięczne stopy zwrotu tych dwóch instrumentów.

Czytaj również:  Dalej nie wiemy nic a funt skacze pod każdym pretekstem

notowania Tesli od 2014 roku

Źródło: Bloomberg

Na powyższym wykresie zobrazowano równanie regresji liniowej oraz stopy zwrotu S&P 500 i Tesli. Na lewej skali znajdują się miesięczne stopy zwrotu Tesli, na dolnej – S&P 500. Przez ostatnie 36 miesięcy równanie regresji liniowej wynosi:

Y=1.558 X + 0.448, gdzie

Y = zmienna zależna od X (Tesla)

X= zmienna niezależna (S&P 500)

Reasumując, gdy S&P 500 spadnie o 2 punkty procentowe to Tesla notowania Tesli powinny spaść o:

Y= 1.558 x (-2) +0.448

Y = -2,68%

W przypadku korekcji na indeksie S&P 500 spadki na Tesli powinny być o wiele szybsze. Podsumowując, w mojej opinii opór na poziomie 293 dolarów amerykańskich powinien zostać obroniony. Jeżeli jesteś zainteresowany tego typu analizami, to zapraszam na najbliższe szkolenie Smart Inwestor.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych