Trump w dalszym ciągu straszy rynki

0

Dane napływające w minionym tygodniu ze Stanów Zjednoczonych nie zaskoczyły inwestorów. Zarówno posiedzenie FOMC, jak i dane o bezrobociu za oceanem nie wniosły nic nowego w kwestii oceny sytuacji na rynkach. Nerwowość natomiast pojawiła się wraz z napływającymi na rynek informacjami, że w związku z wyraźnym osłabieniem chińskiego Juana administracja Trumpa skłania się do zwiększenia poziomu ceł z 10% do 25%. Wszelkie oznaki zaostrzenia retoryki między USA, a Chinami przekładają się na podwyższoną zmienność na rynkach, ponieważ inwestorzy obawiają się eskalacji wojny handlowej i jej wpływu na globalny wzrost gospodarczy.

Polski rynek akcji zachowywał się stabilnie i po wcześniejszych silnych wzrostach WIG pozostawał płasko, kończąc tydzień na poziomie -0,08%. W minionym tygodniu sukcesywnie drożały polskie obligacje skarbowe, co w połączeniu z umacniającym się polskim złotym, wyraźnie wskazuje na napływ kapitału zagranicznego.

W bieżącym tygodniu kalendarz makroekonomiczny jest skromny. Jedyne dane warte odnotowania to piątkowe CPI ze Stanów Zjednoczonych, które w przypadku zaskakującego odczytu mogą znacząco wpłynąć na rynkowe oczekiwania, co do dalszej ścieżki podnoszenia stóp procentowych za oceanem.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

Czytaj również:  Trudne środowisko