Trzy podwyżki stóp procentowych i krach – prawda czy mit?

0

Jutro o godzinie 20:00 poznamy stopy procentowe ustalane przez Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) w Stanach Zjednoczonych. Konsensus ekonomistów nie zakłada żadnej zmiany w koszcie pieniądza. Będziemy mieli okazje zapoznać się również z najnowszym protokołem co do prowadzonej polityki monetarnej przez ten organ. Natomiast o godzinie 20:30 odbędzie się konferencja Janet Yellen, która powinna opowiedzieć się po którejś stronie rynku.
Na wielu forach internetowych, w wypowiedziach ekspertów oraz blogach dominuje przekonanie, że trzy podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych sprowadzi nas na manowce oraz doprowadzi do bessy na rynku amerykańskim, jak i na całym świecie. Jednakże zanim zaufamy tego typu prognozom powinniśmy sprawdzić jak rynek historycznie reagował na poprzednie podwyżki stóp procentowych.

Rok 2000

Źródło: Bloomberg

Słynna „bańka internetowa” doprowadziła do wywindowania cen spółek związanych z Internetem do niebotycznych poziomów. Był to szał zakupów akcji giełdowych, każdy chciał zarabiać na długich pozycjach na rynku kapitałowym.

FED pod koniec rynku byka w 2000 roku rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych, które były jednym z elementów wywołujących krach. Jednakże FED dokonał 6 podwyżek, z poziomu 4,75% do poziomu 6,50%. Nie znajduje to potwierdzenia w teorii „trzy podwyżki i krach”.

Rok 2007

Źródło: Bloomberg

Po 6 latach spokoju rząd Stanów Zjednoczonych oraz FED napompował kolejną bańkę na rynku. Tym razem cały kapitał popłynął w stronę rynku nieruchomości, każdy chętnie inwestował oraz dokonywał zakupu nowych budynków mieszkalnych, gospodarczych itp. Ceny nieruchomości wzrosły do niebotycznych poziomów. Po pojawieniu się inflacji FED rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych, zgodnie z teorią lub też już mitem po trzech podwyżkach powinien nastąpić krach.

Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku rozpoczął cykl podwyżek w poło 2004 roku, trwały one do połowy 2006 roku. Przez dwa lata stopy procentowe zostały podwyższone 17 razy, z poziomu 1% do 5,25%. W tym przypadku również słynne powiedzenie „trzy podwyżki i krach” nie przełożyło się na rynek.

Czytaj również:  Jerome Powell zastąpi Janet Yellen

Osoby, które opierały swoje decyzje jedynie na tym wskaźniku musiały długo oczekiwać na jego zrealizowanie. Zawsze powinniśmy podważać opinie na forach publicznych oraz blogach. Nie możemy w pełni zaufać takiej teorii.

Stopy procentowe rosną, ponieważ zmusza je do tego inflacja. W pewnym momencie, gdy koszt pieniądza zostanie wyśrubowany może okazać się, że rynek nie był na to przygotowany, a inflacja została opanowana szybciej niż zakładano. Banki Centralne podejmują decyzję na dzisiejszych danych gospodarczych, jednakże skutek tych decyzji będzie widoczny dopiero za kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Wielkość gospodarki amerykańskiej na decyzje podejmowane przez Biały Dom czy Rezerwę Federalną zawsze będzie reagował z opóźnieniem.

Mateusz Groszek
Młodszy Analityk Rynków Finansowych