Twój telefon się nagrzewa? Sprawdź, co może być przyczyną

telefon

Nagrzewanie się telefonu to dość częsta sytuacja, która może skutkować nawet uszkodzeniem sprzętu. W smartfonach przegrzaniu ulega elektronika oraz akumulator, a jak wiadomo, wysoka temperatura nie sprzyja ich wydajności. Podpowiadamy więc, co zwykle stanowi źródło tego typu problemu i jak można temu zapobiegać. Szczegóły poniżej.

Źródła przegrzewania telefonu

„Thermal throttling” to pojęcie odnoszące się do przegrzewania urządzeń elektronicznych. Wyróżnia się throttling CPU i GPU – pierwszy odnosi się do obniżenia traktowania procesora w wyniku przegrzania urządzenia, drugi – przegrzania układu karty graficznej. Jeżeli procesor lub karta graficzna ulegają przegrzaniu, najłatwiej rozpoznać to po tym, że temperatura ekranu jest wyższa niż zwykle. Przegrzana tylna część urządzenia świadczy z kolei o problemach z akumulatorem. Aby sprawdzić, czy temperatura urządzenia mieści się w normie (między 37 a 43°C), można wykorzystać np. aplikację AIDA 64.

Przyczyny, które mogą powodować przegrzewanie telefonu, to m.in.:

  • niesprawnie działający sprzęt,
  • usterki produkcyjne,
  • problemy z ładowarką,
  • usterki w systemie operacyjnym,
  • zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem,
  • zbyt wiele działających jednocześnie aplikacji,
  • wielogodzinny streaming filmów,
  • niewłaściwe ustawienia telefonu.

Obciążenie procesora oraz pamięci telefonu generuje ciepło, które ma negatywny wpływ na urządzenia elektroniczne, ograniczając prędkość oraz wydajność ich pracy.

Jak sobie z tym radzić

Aby uniknąć przegrzania, trzeba po prostu wykluczyć czynniki wymienione wyżej, gdy jednak już do niego dojdzie, można np. skorzystać z aplikacji (np. Cooling Master), która wykrywa wyższą temperaturę urządzenia i podejmuje działania mające na celu jej obniżenie, np. poprzez wyłączenie funkcji obciążających smartfon. Jeżeli mimo podjętych kroków, telefon notorycznie się nagrzewa, a Ty nie możesz znaleźć przyczyny, to zdecydowanie nie zwlekaj i zanieś telefon do serwisu, gdzie problem zostanie zdiagnozowany. Być może będzie konieczna wymiana niektórych podzespołów. Jeżeli z kolei rozważasz kupno nowego urządzenia, to zachęcamy do zapoznania się z asortymentem: https://www.t-mobile.pl/telefony-i-urzadzenia/telefony/cat10019.chtml. Znajdziesz tam różne telefony w korzystnych ofertach abonamentowych, dzięki czemu nie musisz jednorazowo wydawać znacznej kwoty na zakup urządzenia.