Ubezpieczenie AC – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

samochód

Ubezpieczenie AC, czyli Autocasco jest w przeciwieństwie do OC dobrowolne. Każdy właściciel samochodu może je wybrać w zależności od własnych potrzeb. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Jak działa ubezpieczenie AC?

Autocasco to ubezpieczenie dodatkowe, które pozwala odzyskać pieniądze w przypadku, gdy nasz pojazd został skradziony, uszkodzony przez warunki atmosferyczne, zwierzęta lub z powodu różnych zdarzeń związanych z wandalizmem. AC obejmuje także ewentualne szkody własne.

Zwykle w tego typu ubezpieczeniu należy określić wkład własny w naprawę szkody. Może to być wartość procentowa lub konkretna kwota. Im wyższa tym niższe są składki. W momencie wystąpienia sytuacji kwalifikującej się do wypłaty odszkodowania, ubezpieczyciel przekazuje odpowiednią kwotę pieniędzy zmniejszoną o wartość opisaną w umowie. Aby zobaczyć jakie ma to odzwierciedlenie w ostatecznej cenie warto zobaczyć co oferuje porównywarka ubezpieczeń.

Na jakie elementy AC zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Pierwszą kwestią na którą nie sposób zwrócić uwagę jest duża rozpiętość cen pomiędzy tak zwanym pełnym AC oraz mini AC. Ten drugi rodzaj ubezpieczenia to atrakcyjna opcja dla osób, które nie chcą płacić wysokich stawek. W takiej formie mini AC może obejmować tylko część zdarzeń za które otrzymamy określoną w umowie kwotę pieniędzy, na przykład z powodu kradzieży lub pożaru, ale bez zdarzeń naturalnych, a także bez kolizji i wypadków. Bywa i tak, że towarzystwo ubezpieczeniowe może elastycznie dopasować ofertę do konkretnych oczekiwań klienta. W takiej sytuacji właściciel auta po prostu wybiera zakres przypadków, które obejmie AC.

Udział własny w szkodzie to element, który pozwala w znacznym stopniu obniżyć wysokość stawek. Działa to w dwojaki sposób. W umowie można znaleźć zapis dotyczący konkretnej kwoty w złotówkach lub procentowej wartości szkody, którą musi zapłacić klient z własnej kieszeni. Towarzystwo ubezpieczeniowe dokłada po prostu resztę. Dużo droższą opcją jest natomiast AC bez udziału własnego. W takim przypadku właściciel pojazdu otrzymuje 100 procent zwrotu poniesionych kosztów.

Sposób naprawy uszkodzonego pojazdu do kolejny element na który należy zwrócić szczególną uwagę. W takiej sytuacji są dwa wyjścia. Wypłata odszkodowania może być bezgotówkowa, a więc ubezpieczyciel rozlicza się na własnych zasadach bezpośrednio z warsztatem. Druga opcja to kosztorys, gdzie po przeprowadzeniu wyceny właściciel samochodu otrzymuje pieniądze bezpośrednio na konto i może je swobodnie rozdysponować na naprawę.