Ustawa antyfrankowa. HSBC – kurs złotego jest przewartościowany

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Banki, KNF oraz NBP krytycznie odnoszą się do prezydenckiego projektu przewalutowania kredytów. Elżbieta Rafalska nie potwierdza gotowości projektu zmian w OFE. HSBC ocenia złotego jako przewartościowania.

Prezydencki projekt antyfrankowy wadliwy?

W mediach coraz częściej do głosu dochodzą krytycy nowych rozwiązań. Jak się okazuje pomysł prezydencki ma obecnie jedną istotną wadę. Ciężko wskazać komu tak naprawdę poza samymi politykami, którzy chcą odhaczyć obietnicę wyborczą on się podoba. Banki zwracają uwagę na negatywny wpływ konstrukcji samej ustawy i rozbudzanie oczekiwań kredytobiorców co do warunków samych przewalutowań. Z drugiej strony kredytobiorcy obserwując kurs franka i jego gwałtowne spadki stracili zainteresowanie rozwiązaniami pośrednimi o ile w ogóle chcą przewalutowywać kredyt. Jeżeli nie uda się rozwiązać tego impasu można się spodziewać, że projekt podzieli los poprzednich.

Spokojniej o OFE

Minister Rodziny, pracy i Polityki Społecznej pani Elżbieta Rafalska wypowiada się spokojniej o pomysłach likwidacji OFE niż przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju. Wedle wypowiedzi nadal trwa ocena skutków nowych regulacji i nie można mówić jeszcze o porozumieniu. Biorąc pod uwagę, że nawet w rządzie nie ma jeszcze pełnej zgodności co do konkretnej drogi zmian informacje o opóźnieniu wejścia ich w życie wydają się tym bardziej zasadne.

HSBC o złotym i koronie

Według analityków tego banku złoty jest jedną z walut, co do których istnieją przesłanki by mówić o przewartościowaniu. Analiza ta bazuje na porównaniu zmian kursów z realnymi zmianami w gospodarce. Jak nietrudno się domyślić złoty, który od początku roku umocnił się o ponad 3% musi w takim zestawieniu budzić pewne wątpliwości. Co ciekawe znajduje się tam również korona czeska. Waluta naszych południowych sąsiadów też szła w górę, aczkolwiek tutaj warto zwrócić uwagę na koniec obrony poziomu 26 koron za 1 euro oraz decyzjach Narodowego Banku Czech. Model oczywiście nie uwzględnia ryzyk politycznych stąd za niedowartościowaną uchodzi lira turecka, z której inwestorzy po ostatnich zawirowaniach po prostu uciekli.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Polska – koniunktura gospodarcza,
  • 15:45 – USA – indeks PMI dla przemysłu,
  • 16:00 – USA – sprzedaż nowych domów,
  • 16:30 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl