Przed nami trzecia edycja Kongresu 590. Perspektywy rozwoju krajowej gospodarki, polskie inwestycje zagraniczne czy wyzwania na rynku pracy to tylko niektóre z zagadnień, które zostaną poruszone podczas wydarzenia. Poznamy także laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.  

W dniach 15-16 listopada G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe stanie się miejscem wymiany poglądów i doświadczeń przedstawicieli przedsiębiorstw, środowisk naukowych i politycznych. To właśnie w podrzeszowskiej Jasionce w sąsiedztwie międzynarodowego portu lotniczego odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce – Kongres 590.

Panelom dyskusyjnym podzielonym na kilkanaście bloków tematycznych przyświecać będzie jedno hasło – „Uwalniamy polski potencjał”. To właśnie narodowy rozwój gospodarczy i wspieranie przedsiębiorczości będą głównymi tematami rozmów. –  Już sama nazwa wydarzenia to nawiązanie do narodowego przemysłu i polskich produktów, które mają świadczyć o rosnącym potencjale naszego kraju. Podkarpackie to najlepsze miejsce do poruszania takich tematów, ponieważ nasz region jest coraz częściej kojarzony z szybkim rozwojem i kreowaniem innowacyjnych technologii. Podkarpackie również uwalnia swój potencjał – w oparciu o inteligentne specjalizacje, takie jak lotnictwo, motoryzację czy informatykę. To właśnie one w połączeniu z walorami przyrodniczymi stanowią nasze największe atuty i są motorem napędowym regionalnej gospodarki – przekonuje Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Dla podkreślenia szczególnej roli, którą w polskiej gospodarce odgrywa sektor MŚP, po raz kolejny zostanie przygotowana dedykowana strefa, w której przedsiębiorstwa będą mogły zaprezentować swoje produkty i usługi, a także wziąć udział w licznych warsztatach. W trakcie imprezy poznamy również laureatów XVI edycji konkursu Nagroda Gospodarczej Prezydenta RP. W siedmiu kategoriach nominowanych zostało 21 przedsiębiorstw o wyróżniającym się wkładzie w polską gospodarkę oraz budowanie jej pozytywnego wizerunku poza granicami kraju. Wśród nich znalazły się firmy takie jak PKO BP, Ceramika Paradyż, Ekoenergetyka, Synthos, a także przedstawiciel podkarpackiego biznesu – firma Ultratech.

– Nasza firma zajmuje się produkcją części i podzespołów dla światowych firm z sektorów lotnictwa, inżynierii kosmicznej i energetyki. Od wielu lat realizujemy również różne projekty badawcze we współpracy z krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi. W ramach klastra Dolina Lotnicza aktywnie działamy na rzecz branży lotniczej w Polsce. Uzyskanie nominacji do tak prestiżowej nagrody to dla nas wielkie wyróżnienie i silna motywacja do dalszego rozwoju firmy – mówi Marek Bujny, wiceprezes firmy Ultratech nominowanej w kategorii Lider MŚP.

To nie pierwszy raz, kiedy w konkursie zostały docenione przedsiębiorstwa z Podkarpacia. W poprzedniej edycji w kategorii Międzynarodowy sukces nagrodę zdobyła firma Melex, jeden z najstarszych na świecie producentów pojazdów elektrycznych. W 2016 roku liderem kategorii MŚP została firma ML System, producent pierwszych na świecie drukowanych ogniw fotowoltaicznych. – Wyróżnienia zdobywane przez firmy z Podkarpacia to powód do dumy dla całego regionu, ponieważ są świadectwem ogromnego potencjału i przedsiębiorczości naszego społeczeństwa. Pokazują, że jako region wchodzimy na wyższy poziom innowacji. Trzymamy kciuki za tegorocznych nominowanych – dodaje Marszałek Ortyl.

Województwo podkarpackie po raz kolejny znalazło się w gronie partnerów wydarzenia. Dla odwiedzających G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe przygotowana zostanie specjalna strefa biznesowo-wypoczynkowa pod szyldem województwa. Podczas wydarzenia nie zabraknie także regionalnych akcentów, takich jak występ Filharmonii Podkarpackiej czy uroczysta kolacja, w której główną rolę odegrają podkarpackie produkty regionalne. – Kongres 590, który stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce, dla G2A Arena jest prawdziwą nobilitacją. Po raz trzeci będziemy mogli chwalić się, ale przede wszystkim promować piękno Podkarpacia i jego ogromny potencjał. G2A Arena już po raz trzeci stanie się miejscem obrad, spotkań, konferencji i prelekcji, a przede wszystkim przestrzenią do networkingu.  Mam nadzieję, że biznesowe serce regionu, którym jest G2A Arena spełni swoją funkcję – komentuje Kamil Szymański, prezes zarządu CWK Operator, spółki zarządzającej G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego.