W Polsce brakuje specjalistów od IT – jak ich przyciągać do siebie?

0

komputer laptopW Polsce wciąż brakuje wyspecjalizowanych pracowników. Na tę chwilę, jak donosi Puls Biznesu, już w tym roku deficyt na programistów oraz innych pracowników z działu IT wynosi prawie 50 tysięcy! Dlaczego ich nie ma, skoro na uczelniach wyższych notuje się rekordowe zainteresowanie kierunkami informatycznymi? Gdzie uciekają młodzi Polacy i przede wszystkim – dlaczego?

Za granicą im lepiej?

Wiele osób zastanawia się, skąd takie braki? Przecież w Polsce nie brakuje uczelni wyższych, które proponują różnorodne kierunki z zakresu informatyki, web deweloperki czy programowania. Zainteresowanie jest tak duże, że na jedno miejsce stara się nawet kilku kandydatów i niekiedy średnia przekracza kierunki medyczne. Nie ma w tym nic dziwnego, sektor IT rozwija się bardzo prężnie – sztuczna inteligencja, programowanie, aplikacje i świetne warunki pracy. Jeszcze w trakcie nauki, studenci są zasypywani różnymi propozycjami od firm, w tym głównie zza granicy.

I tu jest największy problem, w Polsce pracodawcy wciąż wolą praktykę od wiedzy i elastyczności kandydatów. Jak donosi agencja rekrutacyjna https://dotlinkers.pl/, ten trend na szczęście się zmienia. Jednak jest to dopiero mały krok do zmian. Zagraniczni pracodawcy cenią sobie wiedzę teoretyczną polskich kandydatów oraz ich wszechstronne umiejętności. A praktyka? Przyjdzie sama. Uważają oni, że świeży kandydat, bez stażu jest prostszy w adaptacji do nowych warunków, a przecież umiejętnościami nie odbiega od osób, które już pracują rok czy dwa. A jak to wygląda w Polsce?

Mądry Polak po szkodzie

Niebawem deficyt na kadrę IT w samej Unii Europejskiej może sięgnąć nawet 900 tysięcy miejsc pracy! Wysoko wyspecjalizowani pracownicy są pożądani w Stanach Zjednoczonych, Emiratach Arabskich czy w Azji. Proponują im lukratywne kontrakty, ściąganie całej rodziny ze sobą i świetne warunki bytowe. Na szczęście i w Polsce nie brakuje pracodawców, którzy zauważyli, że o dobrego pracownika trzeba zawalczyć.

Czytaj również:  Otwarta perspektywa: Linux

Proponują już nie tylko umowy o pracę i karty Multisportu, ponieważ wiedzą, że dobry pracownik to szansa na rozwój i pomnażanie zysków. Lepsze warunki pracy, możliwość częściowo zdalnej pracy, gdyby specjalista chciał podróżować, spędzać czas z rodziną i pracować w nienormowanych godzinach pracy. Tak wygląda nowy rynek pracy w Polsce. W dodatku nie brakuje programów wspierających ich dalszy rozwój czy nawet przekwalifikowanie się osób, które wcześniej wybrały inne kierunki i chciałyby zmienić drogę kariery. Jednak czy to wystarczy? Jedno jest pewne – specjalista od IT, niezależnie od zakresu działań i możliwości, w Polsce nie będzie narzekać na brak ofert pracy. Jednak, czy zagraniczne firmy i tak nie przekonają go skuteczniej? To się okaże!