Wenezuela zbankrutowała. Słabe dane z Francji

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Dane z australijskiego rynku pracy. Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii. Agencja S&P ogłosiła niewypłacalność Wenezueli. Słabe dane z francuskiego rynku pracy.

Dane makroekonomiczne

W nocy poznaliśmy solidne dane z Australii. Co prawda nie powstało aż tyle nowych miejsc pracy jak sądzono, ale i tak stopa bezrobocia spadła względem oczekiwań. Wynosi ona obecnie 5,4%. Początkowo po danych dolar australijski umacniał się, ale ruch ten szybko został skorygowany. Wielka Brytania opublikowała lepsze od oczekiwań dane na temat sprzedaży detalicznej. Spada ona w ujęciu rocznym o 0,3% a nie jak dotychczas przewidywano 0,8%. Po tych danych funt umocnił się względem złotego o około 1 grosz.

Wenezuela zbankrutowała

Agencja S&P po tym jak rząd w Wenezueli nie wypłaca odsetek od obligacji przyznała mu ranking oznaczający selektywną niewypłacalność. Co ciekawe agencja szanse, że w najbliższych 3 miesiącach znów dojdzie do nie wypłacenia odsetek ocenia na zaledwie 33%. Warto zwrócić uwagę, że amerykańskie sankcje zabraniały kupowania tamtejszych obligacji, co podniosło konieczne do wypłaty odsetki. Kraj jako taki nie ogłosił niewypłacalności, ale jest to raczej unikanie powiedzenia tego co wszyscy wiedzą. Co ciekawe kraj jest w tak złej sytuacji, że nawet drożejąca ropa naftowa nie jest w stanie ustabilizować finansów.

Słabe dane z Francji

Pomimo faktu, że walka z bezrobociem miała być priorytetem Emmanuela Macrona obecne wyniki nie napawają optymizmem. W czasach gdy koniunktura na świecie ulega poprawie bezrobocie wzrosło o 0,2%. Co gorsza jest to poziom 9,7% czyli dość wysokim na tle np. tego co dzieje się w naszej części kontynentu. Warto zwrócić uwagę, że prezydencki plan na 2020 rok zakłada 7% wskaźnik. W tym celu podpisana została między innymi ostro krytykowana przez związki zawodowe zmiana kodeksu pracy. Jest też dobry element tej całej układanki. W najmłodszej grupie wiekowej do 24 roku życia bezrobocie wyraźnie spadło. Wynik 21,9% nie może jednak cieszyć, mimo, że jest o 3% niższy niż w poprzednim odczycie.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  • 15:15 – USA – produkcja przemysłowa.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl