Wojny handlowe kierują rynkami

forex

Maj 2019 był dla S&P drugim najgorszym (pod względem stopy zwrotu) majem od 1960. Na rynkach dominują obawy o perspektywy amerykańskiej i globalnej gospodarki, co zwiększa znaczenie dzisiejszej publikacji ISM dla sektora przetwórstwa przemysłowego za maj. O ile headlinowe odczyty indeksów regionalnych wskazują na wciąż dobrą kondycję amerykańskiego przetwórstwa, to ich struktura (głównie zmiany zamówień) sugerują, że amerykański przemysł przestaje się opierać negatywnym tendencjom widocznym w globalnej gospodarce. Druga kluczowa publikacja z USA to piątkowe dane z rynku pracy. Wzrost zatrudnienia w tempie około 200 tys. powinien potwierdzić, że trendy: spadkowy bezrobocia i wzrostowy wynagrodzeń na razie się utrzymają.

W sobotę zakończył się okres przejściowy utrzymujący niższe (10%) cła na import towarów z Chin do USA. Zgodnie z wcześniejszą decyzją D. Trumpa cła wzrosły do 25%. Równolegle weszły też w życie cła na amerykańskie towary, które w odwecie zostały podniesione przez Chiny (z 5-10% do 20-25%).

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami finalny odczyt indeksu nastrojów konsumentów wg Uniwersytetu Michigan uplasował się znacząco poniżej wstępnego szacunku (100 pkt. vs 102,4 pkt. wg oceny flash). Głównym źródłem silnego pogorszenia nastrojów gospodarstw domowych w drugiej połowie maja było fiasko negocjacji handlowych pomiędzy USA i Chinami. W drugiej połowie miesiąca aż 35% badanych w swoich ocenach spontanicznie podnosiło kwestię wojen handlowych (vs 15% w pierwszej połowie miesiąca). Zapowiedź wzrostu ceł przełożyła się także na wzrost oczekiwań inflacyjnych (wzrost oczekiwanej w horyzoncie roku inflacji do 2,9% wobec 2,5% w poprzednim badaniu) oraz ograniczenie przez gospodarstwa domowe planów co do dokonywania istotnych zakupów.

Źródło: PKO Bank Polski