Work Service zawarł umowę sprzedaży udziałów Exact Systems

0

30 marca 2018 roku, spółka Work Service S.A. zawarła przedwstępną umowę sprzedaży wszystkich posiadanych przez siebie akcji w spółkach grupy Exact Systems. Kupującymi będą fundusze zarządzane przez Cornerstone Partners oraz Oaktree Capital Management, L.P. („Oaktree”) reprezentowany w Polsce przez Cornerstone Partners. Całkowita wartość przedsiębiorstwa została ustalona pomiędzy Stronami na ok. 300 milionów złotych.

Exact Systems jest wiodącym dostawcą usług w sektorze kontroli jakości dla firm operujących w sektorze motoryzacyjnym. Grupa jest obecna w 11 krajach w Europie oraz w Chinach, a od 2007 roku jej współwłaścicielem jest grupa Work Service S.A., która w tamtym czasie nabyła 68% udziałów za cenę 9,52 milionów złotych.

W ostatniej dekadzie Exact Systems istotnie się rozwinął, również dzięki skali działalności naszej Grupy. Jednak dziś zarówno Exact Systems, jak i Work Service zaczynają nowy rozdział. Pod koniec roku 2017 opublikowaliśmy naszą nową strategię na lata 2018-2020, zgodnie z którą Work Service skupi się na swojej kluczowej działalności operacyjnej, tj. wzmacnianiu swojej pozycji w usługach HR w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego skupiliśmy się na uproszczeniu naszej struktury organizacyjnej oraz poprawie płynności. Dzięki sprzedaży Exact Systems znacznie zredukujemy poziom długu netto oraz zakończymy proces przejścia do nowego modelu biznesowego – mówi Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service i dodaje: Chcielibyśmy podziękować Zarządowi Exact Systems za dekadę zaangażowania oraz świetne wyniki, co również pomogło podnieść profil Grupy Work Service przez ostatnie lata.

Osiągnięcie pozycji lidera w sektorze kontroli jakości branży motoryzacyjnej w Polsce oraz zbudowanie jednej z największych spółek tego sektora w Europie było o wiele łatwiejsze z Work Service, jako naszym partnerem. W imieniu całego Zarządu, chciałbym podziękować Work Service za zaufanie i wsparcie w realizacji naszych celów biznesowych. Teraz jednak chcemy  się skupić na naszych przyszłych wyzwaniach i celach. Wierzymy, że wraz z Cornerstone Partners oraz Oaktree będziemy w stanie w najbliższych latach w pełni wykorzystać nowe szanse i będziemy rozwijać się dynamicznie – powiedział Paweł Gos, Prezes Zarządu Exact Systems S.A.

Czytaj również:  Tomasz Wiatrak nowym Prezesem Unipetrolu

Cena nabycia akcji posiadanych przez Work Service wyniesie 178,6 milionów złotych, spośród których płatność 13,9 miliona złotych, odnosząca się do transakcji sprzedaży Exact Systems GmbH, zostanie odroczona do 9 miesięcy po zamknięciu transakcji, z zastrzeżeniem spełnienia warunków zawieszających. Dodatkowo, niespłacone kwoty wynikające z zobowiązań międzygrupowych zostaną spłacone Work Service po zamknięciu transakcji.

Blackwood Capital Group był głównym doradcą Work Service, wspieranym przez Noerr, jako doradcę prawnego oraz mBank jako współdoradcę. Exact Systems doradzali Equity Advisors oraz Crido.