Z funduszem na giełdę?

0

Czy współpraca z funduszem Private Equity / Venture Capital to jedyna droga na giełdę? Oczywiście nie. Jednak spółki znajdujące się w portfelu funduszu, które stoją u progu kolejnego etapu rozwoju, jakim niewątpliwie jest debiut giełdowy mogą liczyć na jego znaczne wsparcie. Dlaczego? Z jednej strony dla funduszu debiut giełdowy to często droga wyjścia z inwestycji. Zespół zrobi więc wszystko, żeby spółka płynnie weszła na parkiet, a tym samym inwestycja jak najlepiej się zwróciła. Z drugiej strony zespół analityczno-menadżerski funduszu zna spółkę, branże, realia rynkowe, instytucje z którymi spółka będzie musiała nawiązać współpracę (jak doradcy autoryzowani doradcy) i jest w stanie wszystko to połączyć w spójną całość. Po trzecie wreszcie przed pierwszym notowaniem akcji konieczne jest uporządkowanie struktur przedsiębiorstwa, zdyscyplinowanie procesów zarządczych, ale też precyzyjna strategia rozwoju biznesu. Fundusz ma więc możliwość odegrać znaczącą rolę w tym procesie.

Niezależnie czy chodzi o główny parkiet, czy o NewConnect w obu przypadkach konieczne jest spełnienie określonych warunków formalnych, – jak przekształcenie stanu prawnego firmy w spółkę akcyjną, podjęcie przez WZ uchwały o ofercie publicznej, wybór biegłego rewidenta i biura maklerskiego, przygotowanie prospektu emisyjnego, czy wreszcie złożenie stosownego wniosku do KNF.

– Spółka, która decyduje się wejść na parkiet musi przygotować się na wprowadzenie pewnych standardów dyscyplinujących oraz regulujących działalność, jak choćby obowiązek raportowania wyników finansowych czy innych ważnych zdarzeń. Fundusz w ramach monitoringu działań nie tylko pomaga zdyscyplinować kadrę zarządzającą do przekazywania okresowych raportów z działalności ale też, a może przede wszystkim, pomaga
w określeniu planu działania. A następnie weryfikuje jego wykonanie i motywuje kadrę do konsekwentnego osiągania kolejnych, założonych w nim celów strategicznych – tłumaczy Krzysztof Wiśniewski, Partner Zarządzający WSI Capital.

Spółka giełdowa aby zasłużyć na zaufanie inwestorów musi działać w sposób transparentny, konsekwentnie realizować strategię i informować o tym. Do tego świetnie przygotowuje współpraca z funduszem. Ponadto fundusz wspiera spółkę w spełnieniu szeregu wymogów formalnych. I choć może wydawać się to mało istotne to tak naprawdę właśnie formalności często przysparzają najwięcej trudności. Doświadczenie zespołu funduszu nieocenione jest również w zakresie przygotowania prospektu emisyjnego. Dokument ten to jedno z ważniejszych źródeł informacji dla inwestorów, dlatego powinien być przygotowany rzetelnie, i tu pole do popisu ma zespół analityczno-managerski funduszu.

Czytaj również:  Coraz więcej prywatnego kapitału dla start-upów w Polsce. Popularność zyskuje crowdfunding udziałowy