Zerwanie rozmów OPEC+ przywróciło panikę na rynkach

forex inwestycje

Nowy tydzień rozpoczął się od trzęsienia ziemi na rynku ropy naftowej. Negocjacje kartelu OPEC i Rosji na temat ograniczenia wydobycia surowca załamały się. Ponadto, doszło do wewnętrznego konfliktu pomiędzy państwami OPEC+. W rezultacie Arabia Saudyjska zapowiedziała obniżkę cen ropy, a obowiązujące od kilkudziesięciu miesięcy limity wydobycia przestały obowiązywać. Kraje OPEC i Rosja mogą wydobywać obecnie nielimitowane ilości ropy naftowej, co skutkuje spadkiem jej cen podczas poniedziałkowej sesji o ponad 20%. Warto zaznaczyć, iż jest to drugi największy jednodniowy spadek cen ropy naftowej w historii.

W ubiegły wtorek (03.03.2020) Rezerwa Federalna na nadzwyczajnym posiedzeniu jednogłośnie obniżyła główną stopę procentową o 50 pkt. bazowych, do poziomu 1,00-1,25%. W krótkim komunikacie członkowie Fed wskazali, że fundamenty gospodarki są mocne, jednak koronawirus stanowi ryzyko dla globalnej aktywności gospodarczej.

Po drastycznych spadkach w ostatnim tygodniu lutego, GPW w Warszawie zanotowała lekki wzrost. Indeks szerokiego rynku WIG w ostatnim tygodniu zyskał na wartości 0,10%. Natomiast, notowania największych spółek (tworzących indeks WIG20) zaliczyły spadek o 0,23%. Indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień zyskując na wartości: sWIG80 zwyżkował o 1,54%, natomiast mWIG40 – o 0,79%.

Nadchodzący tydzień nie będzie zbyt bogaty na dane makroekonomiczne. W środę (11.03.2020) poznamy dane o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. W czwartek (12.03.2020) nadejdzie kolej dla inflacji PPI w USA. Natomiast w piątek (13.03.2020) oczekiwania inflacyjne w USA oraz dane o inflacji CPI dla Polski.

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie Rady Europejskiego Banku Centralnego. W czwartek (12.03.2020), po posiedzeniu Rady poznamy stopy procentowe ECB, wartość programu QE oraz (prawdopodobnie) o możliwych działaniach ECB wobec paniki na rynkach wywołanej rozprzestrzenieniem się koronawirusa.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.