Złoty Krugerrand to moneta wyjątkowa. Cieszy się niegasnącą popularnością od dekad, i to zarówno wśród inwestorów, jak i kolekcjonerów. Monetę Krugerrand można wręcz nazwać klasykiem swojego „gatunku” oraz prawdziwą ikoną świata inwestycji. Co sprawiło, że Krugerrand zasłużył na tak duży szacunek wśród miłośników numizmatyki oraz inwestowania? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Spis treści:
Czym jest Krugerrand? Najbardziej rozpoznawalna złota moneta
Na początek trochę historii i teorii. Krugerrand to południowoafrykańska złota moneta wybijana w tamtejszej mennicy (Rand Refinery) od 1967 roku. Do dziś pozostaje prawnym środkiem płatniczym w RPA. Początkowo złoty Krugerrand występował tylko w formie monet 1-uncjowych, ale z czasem zaczęto go wybijać również w wersjach: ½ uncji i ¼ uncji oraz wyjątkowo dziś popularnej odsłonie Krugerranda: 1/10 uncji.
Do produkcji Krugerrandów wykorzystywane jest 22-karatowe złoto próby 916 z niewielką domieszką miedzi, która nadaje monetom charakterystyczny czerwony odcień oraz podnosi twardość stopu. Na awersie każdego złotego Krugerranda widnieje popiersie Paula Krugera, czyli prezydenta RPA z lat 80. i 90. XIX wieku. Z kolei rewers zdobi wizerunek antylopy, jednego z symboli Południowej Afryki.
Opowiadając o złotych Krugerrandach, nie sposób pominąć ich nazwy – co oznacza Krugerrand? To połączenie nazwiska Paula Krugera (Kruger) i nazwy południowoafrykańskiej waluty (rand).
Złota moneta Krugerrand: wartościowa, popularna, trudnodostępna
Monety Krugerrand można z czystym sumieniem nazwać najbardziej popularnymi wśród inwestorów i numizmatyków. Dość rzec, że zgodnie z szacunkami w obiegu znajduje się obecnie ok. 50 milionów złotych Krugerrandów. To wynik, którego nie osiągnęły inne monety. Ale co sprawia, że Krugerrandy są tak popularne?
Za ich ogromną rozpoznawalność oraz ciągłe zainteresowanie złotymi Krugerrandami odpowiadają po części:
- Wysoka wytrzymałość związana z dodatkiem miedzi – monetę Krugerrand bardzo ciężko zarysować, ułamać lub w inny sposób uszkodzić mechaniczne.
- Znaczenie kulturowe i historia – Krugerrand miał istotny wpływ na gospodarkę RPA oraz tamtejsze społeczeństwo. Co więcej, występuje w południowoafrykańskiej literaturze, muzyce oraz sztuce, a także stał się wręcz symbolem tożsamości kulturowej RPA i bardzo popularną pamiątką wśród turystów.
- Kultowość – która napędza sama siebie. Krugerrand jest tak rozpoznawalny na całym świecie, że zyskał miano monety kultowej, co samo w sobie sprawia, że taką pozostaje: bo reputacja złotych Krugerrandów budzi zainteresowanie kolejnych, świeżych inwestorów i kolekcjonerów.
Wszystko to sprawia, że monety bulionowe Krugerrand są trudno dostępne, wiele osób chce mieć je w swojej kolekcji. Inwestorzy nie obawiają się lokować w nie swoich środków, a posiadacze czekają na wzrost wartości: popyt nierzadko przerasta więc podaż.
Gdzie kupić złoty Krugerrand, by naprawdę był Krugerrandem?
Choć złoty Krugerrand to moneta trudnodostępna, absolutnie nie można nazwać go białym krukiem. Krugerrandy można kupić w mennicach, u oficjalnych dealerów złota, firmach specjalizujących się w dystrybucji złotych monet oraz odkupić je od innych inwestorów lub kolekcjonerów. Czasem trzeba poczekać na dostępność Krugerranda o konkretnej wadze, ale prędzej czy później się pojawia.
Chcemy jednak zaznaczyć, że popularność Krugerrandów kusi fałszerzy. Można więc trafić na falsyfikaty. Dlatego niezwykle istotne jest wybieranie złotych monet wyłącznie od zaufanych dostawców – złotego Krugerranda 1/10 oz, ¼ oz, ½ oz i 1 oz kupisz bezpiecznie np. w Mennicy Polskiej. Bardzo wygodne jest to, że jeśli interesujący Cię egzemplarz akurat nie jest dostępny, to można poprosić Mennicę Polską o powiadomienie o dostępności danego Krugerranda, wystarczy podać swój adres e-mail.
[Artykuł sponsorowany]