Mobilna aplikacja będzie nawigować niewidomych uczestników pełnomorskiego rejsu

seeing assistant rozpoznawanie kolorow

Już 1 października z chorwackiego portu w Sukosan wyruszy pełnomorska wyprawa osób niewidomych i słabowidzących organizowana przez fundację Gniazdo Piratów. W dotarciu do celu uczestników wspierać będzie dedykowana mobilna aplikacja Seeing Assistant: Zobaczyć Morze, opracowana przez Transition Technologies, polską firmę informatyczną.

Wyprawa, która zakończy się pod koniec października w Skradinie, organizowana jest w ramach projektu „Zobaczyć Morze”, realizowanego przez fundację Gniazdo Piratów od 2006 roku. W rejsach tych załogę w połowie stanowią osoby niewidome lub słabowidzące. Do tej pory w 10 edycjach programu udział wzięło już 864 osoby. W tym roku uczestnikom rejsu w dotarciu do portu docelowego pomoże opracowana przez firmę Transition Technolgies aplikacja Seeing Assistant: Zobaczyć Morze, która przez jej twórców nazywana jest  „mobilnym sterem na morzu”. Rozwiązanie jest dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych panujących na wodzie, a proste gesty (np. potrząśnięcie) spowodują podanie informacji o aktualnych parametrach kursu lub pozwolą ustanowić nowy.

– Do utrzymywania stałego kursu na morzu wykorzystuje się zwykle tradycyjne, nieudźwiękowione  narzędzia, takie jak kompas czy busola. Dzięki aplikacji Seeing Assistant: Zobaczyć Morze uczestnicy wyprawy, której połowę stanowią osoby niewidome i słabowidzące, mogą na bieżąco otrzymywać kompleksowe informacje o aktualnym położeniu i za pomocą dosłownie dwóch gestów zmieniać kurs żeglugi – mówi Robert Krzemiński, Wiceprezes Fundacji Gniazdo Piratów.

Ocean możliwości w jednej aplikacji

Głównym zadaniem aplikacji Seeing Assistant: Zobaczyć Morze jest ułatwienie osobom z dysfunkcją wzroku utrzymania zadanego kursu nawigowania w trakcie żeglugi jachtami po oceanach, morzach, jeziorach i innych akwenach wodnych. Dzięki niej, osoby niewidome będą  ze znacznie większą samodzielnością mogły wykonywać zadania sterników. Dzięki intuicyjnej obsłudze narzędzie mobilne jest w pełni dostosowane do potrzeb osób niewidomych i płynnie współpracuje z popularnymi programami odczytu ekranu.. Aplikacja korzysta z satelitarnych systemów nawigacyjnych (GPS lub Glonas), dzięki czemu uzyskane pomiary są znacznie dokładniejsze niż w przypadku popularnej funkcji kompasu dostępnego w smartfonie.

Transition Technologies już od kilku lat angażuje się w działania na rzecz osób niewidomych. Decyzja o wsparciu uczestników wyprawy „Zobaczyć morze” była dla nas kolejnym krokiem w realizacji tej misji.  mówi Sławomir Strugarek, ekspert ds. dostępności w Transition Technologies.  Podczas tworzenia aplikacji dla uczestników rejsu główny nacisk położyliśmy na jej intuicyjność, prostotę oraz skuteczność. Zależało nam, aby ustawienie i zmiana kursu odbywała się przy pomocy systemu do rozpoznawania mowy, informacje o aktualnym kursie pojawiały się na bieżąco, a zużycie baterii zostało ograniczone do minimum. Dlatego, aplikacja działa również w trybie samolotowym, bez połączenia z siecią GSM oraz WI-FI oraz na zablokowanym ekranie.  

Aplikacja powstała w oparciu o wcześniejsze doświadczenia firmy w tworzeniu rozwiązań szerokiej palety mobilnych poprawiających komfort życia osób niewidomych i słabowidzących. Z myślą o tej grupie społecznej Transition Technologies opracowało rodzinę aplikacji Seeing Assistant – zestaw siedmiu mobilnych asystentów ułatwiających wykonywanie codziennych czynności.

Aplikacja Seeing Assistant: Zobaczyć Morze jest darmowa i można ją pobrać na system iOS oraz Android.