W 2016 roku agencje pomogły zatrudnić ponad 1,2 mln osób

rekrutacja pracownik

Według opublikowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej raportu „Informacja o działalności agencji zatrudnienia w 2016 roku” liczba osób, które znalazły zatrudnienie za pośrednictwem agencji wyniosła 1 219 139.

Największą grupę stanowią pracownicy tymczasowi, których liczba w 2016 roku wyniosła 796 tys. osób, o 0,5% mniej niż w ubiegłym roku. Firmy członkowskie Polskiego Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan, zatrudniały w tym czasie 264 tys. osób, czyli 33% wszystkich pracowników tymczasowych w Polsce.

W ramach pośrednictwa pracy na terenie RP pracę znalazło 275 tys. osób, a 149 tys. zostało skierowanych do pracy za granicę.

Liczba agencji zatrudniania w Polsce w 2016 roku

Jak podaje Ministerstwo, liczba agencji w ubiegłym roku wyniosła 7484, to aż o 24% więcej niż w poprzednim roku. Jako obszar swojej działalności 34% wskazało pośrednictwo pracy na terenie RP, 30% pracę tymczasową. Watro zauważyć, że na dzień 30 czerwca br. liczba agencji wynosi już 8330 podmiotów.

– Bardzo duży wzrost liczby agencji, obserwujemy od wielu lat. Jeśli miernikiem wielkości rynku byłaby liczba podmiotów na niej działających, Polska zajmowałaby w tej klasyfikacji trzecie miejsce w Europie. Jest to efektem bardzo liberalnych przepisów dotyczących zakładania agencji. Szkoda, że przy ostatniej nowelizacji przepisów nie został wprowadzony, postulowany przez partnerów społecznych obowiązek posiadania zabezpieczenia finansowego przez podmioty działające w obszarze pracy tymczasowej, która jest usługą wymagającą bardzo dobrego przygotowania nie tylko merytorycznego ale również kapitałowego – mówi Anna Wicha, Prezes Polskiego Forum HR

Jeśli chodzi o formę działalności to 42% stanowią spółki z ograniczona odpowiedzialnością i aż 37% osoby fizyczne. Co ciekawe na liście podmiotów posiadających certyfikat znalazły się również: związki zawodowe, w liczbie 9 oraz kościół katolicki w liczbie 6 podmiotów.

Praca tymczasowa w Polsce

Agencje zatrudniały w ubiegłym roku łącznie 796 tys. pracowników tymczasowych, 50% z nich w oparciu o umowy o pracę, co jest lepszym wynikiem niż poziom osiągnięty w ubiegłym roku (47%), ale daleko odbiega od standardów wytyczanych przez firmy członkowskie Polskiego Forum HR, gdzie odsetek umów o prace stanowił w 2016 roku 92%.
Nadal największa grupa pracowników zatrudniana jest przez łączny okres nieprzekraczający 3 miesięcy – 56% wszystkich zatrudnionych, odsetek osób zatrudnionych na okres dłuższy niż 12 miesięcy wyniósł 9%.

Łącznie w ubiegłym roku zawarto ponad 2 mln umów – średnio na jednego pracownika tymczasowego przypadało 2,5 umowy o pracę lub umowy prawa cywilnego. Ponad połowa liczby wszystkich umów dotyczyła zatrudnienia w pięciu grupach zawodów:

1. Pracownicy wykonujący dorywcze prace proste
2. Robotnicy wykonujący prace proste w przemyśle gdzie indziej niesklasyfikowani
3. Magazynierzy i pokrewni
4. Pracownicy wykonujący prace proste gdzie indziej niesklasyfikowani
5. Monterzy gdzie indziej niesklasyfikowani

Blisko 19 tys. firm korzystających z pracy tymczasowej

Liczba firm korzystających z pracy tymczasowej wyniosła w 2016 roku 18 608 podmiotów, to o 9% więcej niż w ubiegłym roku. Największa liczba pracodawców zlokalizowana była w województwie mazowieckim (5950 firm), dolnośląskim (2005), śląskim (1774) oraz wielkopolskim 1688).