Grafik pracy to dokument bardzo wymagający w przygotowaniu – a na pewno bardziej wymagający niż się to niektórym przedsiębiorcom wydaje. Oczywiście, można stworzyć plan urlopów bez większego zastanowienia, ale takie lekkomyślne podejście do sprawy szybko pociągnie za sobą konkretne konsekwencje. W poniższym artykule tłumaczymy, dlaczego do układania harmonogramu czasu pracy warto się przyłożyć i podpowiadamy, w jaki sposób można sobie w tym pomóc. Skorzystaj z metody, która usprawnia tworzenie harmonogramu nawet o 70% i przekonaj się, jak wpłynie to na funkcjonowanie Twojej firmy!

1. Uchroń się przed wysoką karą!

Godziny pracy, długości urlopów i wymaganych odpoczynków, okresy rozliczeniowe – wszystkie te rzeczy nie są ustalane przez pracodawcę, ale przez polskie prawo. Ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość prawa szkodzi – jeśli, nawet nie do końca świadomie, złamiesz zasady regulowane w Kodeksie pracy, ukręcisz na siebie bat i ściągniesz potężną karę, którą nałoży Inspekcja Pracy. Żaden przedsiębiorca nie chce być 30 tysięcy w plecy tylko z powodu niedopilnowania pewnych sztywnych reguł. Dlatego układając plan urlopów 2019 czy każdy inny grafik pracy koniecznie skorzystaj z bezpłatnego narzędzia, które skontroluje, czy wszystko jest w porządku pod kątem prawnym. Narzędzie na stronie GrafikOptymalny.pl zda egzamin przy różnych typach etatów i umów – nieważne, czy w Twojej firmie obowiązuje system równoważny czy tryb pracy zmianowej.

2. Zadbaj o wizerunek przedsiębiorstwa i zasłuż na lojalność pracowników

O ile niezgodny z prawem czy po prostu nieumiejętnie stworzony grafik pracy prędzej czy później spowoduje, że wieść się rozniesie, praca zdezorganizuje, a firma straci w oczach klientów i pracowników, o tyle porządny harmonogram przyniesie przedsiębiorstwu wiele dobrego. Przemyślany plan urlopów sprawi, że cała kadra będzie zadowolona. Pracownicy, którzy otrzymają wolne na wesele, ważny egzamin czy badanie lekarskie odwdzięczą się lojalnością i wzrostem efektywności pracy. Unikniesz organizowania zastępstw na ostatnią chwilę, zbędnych opóźnień, tłumaczenia się z niewykonania usługi na czas i kosztownej rotacji pracowników. Dobrze traktując swoich ludzi i szanując ich potrzeby sprawisz, że Twoja firma będzie lepiej postrzegana i kadra będzie chciała dla Ciebie (dłużej i lepiej) pracować.

3. Unikając zbędnych strat, zmaksymalizujesz zyski!

Umiejętnie stworzony grafik pracy powinien skoncentrować się na tym, jak dopilnować firmowego budżetu, ustrzec się finansowych strat, zoptymalizować koszty i zwiększyć zyski. Są takie branże – zwłaszcza usługowe – gdzie w zależności od pory roku, dnia tygodnia czy nawet pogody w firmie potrzeba mniej lub więcej ludzi. Uwzględnij faktyczne zapotrzebowanie na pracowników i upewnij się, że te różnice widać w harmonogramie pracy. Niech Twoi ludzie nie będą zmuszani to nieefektywnych zmian na zakładkę; oszczędź im też nadgodzin, o ile nie jest to absolutnie konieczne. Oni będą zadowoleni, że nie muszą przesiadywać w firmie całych godzin, a Ty nie będziesz musiał wypłacać dodatku do pensji. Cały czas kontroluj, czy zaplanowany harmonogram odzwierciedla wstępne założenia budżetu. Bezpłatny program, przy pomocy którego można stworzyć grafik czasu pracy, ułatwi Ci to zadanie – automatycznie podliczy koszty zatrudnienia i podpowie, jak je zoptymalizować.