ABSL przeciwne zniesieniu limitu składek na ubezpieczenia społeczne

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych jako organizacja zrzeszająca firmy inwestujące i otwierające w Polsce centra zaawansowanych usług biznesowych czy ośrodki badawczo-rozwojowe, po raz kolejny zwraca uwagę na szereg negatywnych skutków, które przyniesie zniesienie limitu składek na ubezpieczenia społeczne. Wśród nich jest obniżenie konkurencyjności Polski i polskiego rynku pracy, powiększanie się luki wykwalifikowanych pracowników, która już dziś jest poważnym wyzwaniem dla pracodawców oraz w konsekwencji utrata wysokiej jakości i wartości inwestycji w naszym kraju.

Firmy działające w naszym sektorze to jednostki biznesowe zatrudniające wysoko wykwalifikowanych pracowników, w prawie 80% na podstawie umowy o pracę oraz oferujące wysokie wynagrodzenia. Szacunkowa liczba pracowników w sektorze zaawansowanych usług biznesowych dotkniętych proponowanymi przez rząd zmianami wyniesie 20-35%, zaś w sektorze B&R – 60%-100%. Zniesienie limitu składek dotknie pracowników i przedsiębiorstwa o najwyższym udziale kosztów pracy w kosztach całkowitych – usługi biznesowe, IT czy nowoczesnych technologii, czyli wszystkie te branże, które w ostatnich latach w największym stopniu definiowały tempo rozwoju gospodarczego i sukces gospodarczy Polski.

Wzrost kosztów pracy, które przyniesie proponowana zmiana, będzie szybszy niż wzrost produktywności, a to zmniejszy konkurencyjność polskich przedsiębiorstw i obniży konkurencyjności Polski na tle innych krajów w regionie Europy Centralnej i Wschodniej. Według danych ABSL, wysokiej jakości miejsce pracy w Polsce będzie „droższe” od podobnego, stworzonego nie tylko w sąsiednich krajach Centralnej Europy, ale conajmniej porównywalne z innymi krajami na zachodzie Europy, co spowoduje, że prowadzenie projektów z Polski przestanie mieć uzasadnienie biznesowe.

Istnieje poważne ryzyko, iż inwestorzy zrewidują swoją dotychczasową politykę zatrudniania, przenosząc role wymagające wysokich kompetencji poza granice naszego kraju, co w konsekwencji doprowadzi do negatywnych zmian na polskim rynku pracy, motywując najlepiej wykształcone osoby do emigracji. Jest to odwrotny scenariusz do założeń rządowej strategii rozwoju, według której rozwój gospodarczy naszego kraju powinien być oparty na tworzeniu miejsc pracy w sektorach o dużej wartości dodanej.  Dodatkowo, trendy wskazują, że w najbliższych kilku latach, aż do 85% prostych czynności w usługach biznesowych może zostać zrobotyzowane i zautomatyzowane, musimy więc za wszelką cenę starać się o tworzenie w naszym kraju miejsc o wysokiej specjalizacji. Przedsiębiorcy z naszego sektora już teraz mają trudności ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Wielokrotnie podkreślają, że deficyt pracowników staje się dla nich barierą rozwojową. Zwiększanie klina podatkowego będzie czynnikiem powiększającym lukę potencjalnych pracowników o wysokich kwalifikacjach.

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Wzrost wynagrodzeń w Polsce spowalnia – 7,9% r/r w lutym 2025 r.

Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2025...

Niepewność zatrudnienia w Polsce rośnie – już 32% pracowników obawia się zwolnienia

Niepewność pracujących Polaków wyraźnie wzrosła – aż 32% z...
Wiadomości

Niepewność zatrudnienia w Polsce rośnie – już 32% pracowników obawia się zwolnienia

Niepewność pracujących Polaków wyraźnie wzrosła – aż 32% z...

Wzrost wynagrodzeń w Polsce spowalnia – 7,9% r/r w lutym 2025 r.

Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2025...

Zatrudnienie pod presją – gospodarka i technologia kształtują strategie kadrowe firm

Rozwój biznesu to główny powód zatrudniania nowych pracowników –...

Vibe Work, Minionki AI i marketing dla algorytmów – przyszłość pracy według prof. Kowalkiewicza

„Przyszłość należy do tych, którzy potrafią się uczyć i...

Ulga dla pracujących seniorów? Nie każdy emeryt skorzysta

Już kolejny sezon w systemie podatkowym obowiązuje zwolnienie przeznaczone...

Polska przestała być tanią lokalizacją dla inwestycji w sektorze SSC/ BPO

Polski sektor nowoczesnych usług dla biznesu przestał być dla...

Produktywność w Polsce rośnie szybciej niż w USA i Europie Zachodniej – raport EY

Wzrost produktywności w Polsce wyniósł 9,6% i był wyższy...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie