Alior Bank prezentuje kolejne oblicze „Cyfrowego Buntownika”

Katarzyna Sułkowska, wiceprezes Zarządu Alior Banku p.o. prezesa
Katarzyna Sułkowska

Alior otwiera specjalną przestrzeń, w której wraz ze startupami z branży fintech wdroży nowe rozwiązania w ramach autorskiego programu akceleracyjnego RBL_START. Przestrzeń ta posłuży także do badania opinii klientów oraz testowania nowych produktów i usług banku.

Program RBL_START Alior Banku, którego celem jest wypracowanie produktów oraz usług docenianych przez klientów i wspierających automatyzację procesów, będzie trwał 3 miesiące. Najlepsze z rozwiązań zostaną wdrożone w Alior Banku. W trakcie programu akceleracyjnego startupy będą wypracowywać rozwiązania we współpracy z mentorami banku oraz partnerami zewnętrznymi. W specjalnie zaprojektowanej przestrzeni w Warsaw Spire autorstwa studia Robert Majkut Design, startupy będą mogły wraz z klientami banku przeprowadzać testy swoich rozwiązań. Tam też będą odbywać się warsztaty oraz mentoring. Uczestnicy otrzymają również dostęp do środowiska testowego z usługami API związanymi z PSD 2 (Alior Bank Developer Portal). Partnerami programu są: PZU, Giełda Papierów Wartościowych, Huge Thing, Mastercard, IBM, Google Cloud, Amazon oraz Microsoft.

Jednym z wyznaczników innowacyjnej firmy jest umiejętność współpracy ze startupami. Wdrażając autorski program RBL_START po raz kolejny udowodnimy, że „Cyfrowy Buntownik” to nie frazes, a realne zobowiązanie. Po testach z technologią blockchain i modelem Open API wchodzimy na następny poziom zaawansowania: chcemy wypracować rozwiązania, które zrewolucjonizują rynek – mówi Katarzyna Sułkowska, prezes zarządu Alior Banku.

Alior Bank z powodzeniem łączy biznes i niecodzienne podejście do technologii. Wraz ze startupem VoicePin z sukcesem wprowadził rozwiązanie DRONN – sztuczną inteligencję, która w banku wspiera m.in. monitoring klientów kluczowych oraz podwyższonego ryzyka, procesy zamykania ROR i wysyłkę ponagleń w ramach zajęć egzekucyjnych. Obecnie „Cyfrowy Buntownik” jest w trakcie tworzenia paneuropejskiej platformy opartej na modelu Open API we współpracy z firmą Mastercard oraz zagranicznymi fintechami: Raisin i solarisBank.

Wraz ze startem programu RBL_START, wprowadzany jest nowy brand Alior Banku: RBL_. Jego zadanie to spajać ze sobą wszystko, co innowacyjne, cyfrowe i świeże. Pod marką RBL_ (skrót od REBEL) działają obecnie dwa podmioty: RBL_START – program akceleracyjny dla startupów oraz RBL_LAB – laboratorium do pracy nad rozwiązaniami technologicznymi.

­RBL_START

Ponad 80 dni, ponad 100 spotkań i kilkadziesiąt telekonferencji zajęło wyłonienie 8 spośród blisko 100 startupów z całego świata, które zaledwie w ciągu miesiąca zgłosiły się do programu akceleracyjnego RBL_START. Niełatwego wyboru dokonywali menedżerowie oraz dyrektorzy jednostek biznesowych i działu IT. Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem Open Banking, ponieważ profil wielu zgłoszonych startupów nawiązuje do tego modelu. Wśród startupów zakwalifikowanych do programu RBL_START znalazły się innowacyjne rozwiązania m.in. w obszarze agregacji rachunków i kategoryzacji wydatków, robo advisory, odroczonych płatności, sztucznej inteligencji czy zdalnej weryfikacji w oparciu o PSD2 i technologię blockchain.

Akcelerator Alior Banku to ogromna szansa dla startupów. Ich członkowie nabędą nowe kompetencje, zaprezentowane przez nich rozwiązania zostaną dopracowywane we współpracy z mentorami, a następnie wybrane projekty dostaną szansę na wdrożenie w banku lub w PZU, który jest głównym partnerem tej edycji. Jednak to nie wszystko. Startupy biorące udział w programie mogą ubiegać się w Alior Banku o finansowanie na rozwój działalności. Planujemy także wyjazd do Londynu, podczas którego nasi uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z tamtejszym rynkiem fintechowym – mówi Kamila Wincenciak, menedżer ds. partnerstw FinTech w Alior Banku.

Przestrzeń RBL_

Nowoczesna przestrzeń w Warsaw Spire to miejsce, w którym – poza programem akceleracyjnym – będą odbywać się także warsztaty, spotkania, eventy oraz badania nad produktami i usługami banku. Takie aktywności umożliwią m.in. strefa networkingowa oraz specjalne laboratorium.

W wydzielonej przestrzeni Alior Bank stworzył jedno z najnowocześniejszych w Polsce laboratoriów do pracy nad rozwiązaniami cyfrowymi, w tym do badań z użytkownikami. RBL_LAB to wszechstronne, elastyczne miejsce w pełni dopasowane do procesu budowy innowacji – mają temu służyć między innymi inteligentne tablice, zestawy wideokonferencyjne czy kamery. Twórcom przyświecała idea zwinnego podejścia do projektów, która charakteryzuje się szybkim uwzględnianiem rekomendacji użytkowników
w procesie tworzenia rozwiązań.

W RBL_LAB będą odbywać się m.in. warsztaty z design thinking, w trakcie których specjaliści będą wypracowywać praktyczne rozwiązania dla banku. W ciągu kolejnych kilku dni projektanci zwizualizują te pomysły lub przygotują ich robocze prototypy. Finalnie koncepcje zostaną zaprezentowane w trakcie badań z użytkownikami. Taki cykl działań znacznie przyspieszy czas wdrażania rozwiązań. Ułatwi on także identyfikację pomysłów, które nie mają szans, aby trafić w potrzeby klientów.

Laboratorium będzie również wykorzystywane do ulepszania standardowych rozwiązań wewnętrznych i testowania nowych technologii oraz w pracach nad pomysłami zgłaszanymi przez pracowników. Dzięki nowoczesnej technologii, w bieżących działaniach będą mogli zdalnie brać udział pracownicy z centrali
w Krakowie oraz Gdańsku.

Chcemy ciągle udoskonalać nasze usługi i wchodzić na coraz to wyższy szczebel innowacyjności – ma w tym pomagać koncept RBL_. Przygotowując przestrzeń pomyśleliśmy także o rynku, który – tak samo jak my – chce rozwijać się w kierunku nowych technologii. Dlatego w nowym obiekcie, poza akceleratorem
i laboratorium, znajdzie się również przestrzeń networkingowa. Będą tam organizowane wydarzenia edukacyjne i spotkania dla naszych klientów, a także eventy wewnętrzne, przybliżające pracownikom tematykę innowacji
– mówi Marcin Jaszczuk, wiceprezes zarządu Alior Banku.