Amazon przejmuje polską firmę IVONA Software

0

Polska firma IVONA Software, której syntezator mowy Ivona zyskał uznanie tak rodzimych, jak i zagranicznych użytkowników komputerów, została przejęta przez Amazon. Przejęcie jest kolejną odsłoną rywalizacji między Amazonem a jego konkurentami mającymi własne syntezatory mowy, takie jak Samsung S-Voice czy Siri należąca do Apple.

Firmę założyli w 2001 roku dwaj absolwenci Politechniki Gdańskiej, Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk. W 2011 roku pierwotna nazwa firmy (IVO Software) została zmieniona na IVONA Software. Firma tworzy i rozwija wielokrotnie nagradzany na świecie syntezator mowy IVONA TTS (ang. Text-to-Speech) – program zmieniający tekst na mowę. Jego możliwości technologiczne, wysoka jakość mowy porównywalna z mową ludzką, różnorodność głosów, kodeków i licencji sprawia, że korzystają z niego zarówno duże korporacje, jak i małe firmy. Amazon korzysta już z technologii firmy IVONA Software w swoich tabletach Kindle Fire, które oferują takie funkcje jak Text-to-Speech, Voice Guide oraz Explore by Touch.

„Opracowana przez IVONA Software wyjątkowa technologia text-to-speech wyróżnia się naturalnością, dokładnością wymowy oraz łatwością wykorzystania. Jest ona kluczowym elementem funkcji zwiększających dostępność Kindle Fire, w tym Text-to-Speech, Voice Guide, czy Explore by Touch”, powiedział Dave Limp, Vice President, Amazon Kindle. „Zespół IVONA podziela naszą pasję do innowacji i koncentrację na potrzebach klienta. Liczymy na dalszy rozwój i dostarczanie świetnych produktów pozwalających na budowę najwyższej klasy rozwiązań głosowych klientom na całym świecie.”

„Od ponad dziesięciu lat nasz zespół koncentruje się na budowie innowacyjnej technologii text-to-speech,” mówi Łukasz Osowski, Prezes i współzałożyciel firmy IVONA. „Cieszymy się, że wsparcie Amazon pozwoli nam na dalszy rozwój, innowacje oraz dostarczanie nowych głosów i języków klientom na całym świecie.”

Szczegóły finansowe transakcji nie zostały ujawnione przez żadną ze stron.

Czytaj również:  Polski pracownik coraz pewniejszy swoich umiejętności