Analiza: Kurs dolara, euro, funta 03.04.2017

0

Zatrzymany marsz EURUSD na północ. Dolar zyskuje nie tylko wobec euro, ale także do złotego. Funt drożeje mimo Brexitu. Euro wciąż przy ważnym wsparciu.

Tabela. Maksima i minima EURUSD oraz głównych walut w PLN.

Zakres: 27.03.2017 – 03.04.2017

Para walutowa EUR/PLN GBP/PLN USD/PLN EUR/USD
Minimum 4,2035 4,8455 3,8900 1,066
Maksimum 4,2690 4,9760 3,9700 1,090

 

Kurs euro – dolar EUR/USD

Kurs euro - dolar EUR/USD wykresPoprzedni tydzień przyniósł na głównej parze walutowej zakończenie trendu. Od początku marca kurs EUR/USD poruszał się wewnątrz kanału wzrostowego. Wspólna waluta w ciągu miesiąca podrożała o 4 centy, dochodząc do poziomów ostatnio obserwowanych w połowie listopada zeszłego roku. Lokalne maksimum zostało osiągnięte w poniedziałek 27 marca i wyniosło 1,09. Okolice te najpierw były wsparciem we wrześniu, by potem zadziałać jako opór na początku grudnia. Opór okazał się ostatecznie zbyt silny do pokonania i od tego czas dolar systematycznie się umacnia. Bardzo prawdopodobne, że kurs zmierza do poziomu 1,062, który pod koniec lutego pełnił funkcję oporu podczas konsolidacji. Pokonanie tej bariery otworzy drogę do dolnego ograniczenia kanału na poziomie 1,05. W szerszej perspektywie możemy jednak zaobserwować, że kolejne dołki, jak i maksima znajdują się coraz wyżej, wynikiem czego może być kolejna fala wzrostowa.

Kurs euro – EUR/PLN

Kurs euro - EUR/PLN wykresW zeszłym tygodniu euro wobec złotego było najtańsze od października 2015 roku. Był to trzeci tydzień z rzędu silnej przeceny europejskiej waluty. W tym okresie potaniała ona o 15 groszy, ostatni tak silny spadek miał miejsce w lipcu zeszłego roku. W miniony poniedziałek kurs EUR/PLN wybił dołem formację klinu, co skutkowało przyśpieszeniem spadków. Ruch ten zarysował nowy dołek na poziomie 4,20 zł, przy czym poziom ten wydaje się niezwykle istotny. Silna reakcja popytu sugeruje, że byki po raz kolejny będą bronić tych okolic, tak jak to miało miejsce w grudniu 2015 roku, czy w kwietniu 2016 roku. Na chwilę obecną znajdujemy się poniżej linii trendu, przez co formuje się kolejna (tym razem ważniejsza) formacja klinu. Ewentualne wyjście dołem wydaje się mało prawdopodobne, jednak jeśli będzie miało miejsce, otworzy drogę do 4,10. Wybicie górą, będzie skutkowało ruchem co najmniej w okolice 4,25, choć nie wykluczony jest też atak na 4,30 zł.

Czytaj również:  Zapowiedź krachu na rynku ropy vs. dobre perspektywy dla złota

Kurs dolaraUSD/PLN.

Kiedy euro wciąż walczy o zakończenie trendu spadkowego, dolar prawdopodobnie już osiągnął ten cel. Wyraźny dolny cień na wykresie tygodniowy sugeruje siłę prodolarowych byków. Kurs co prawda pokonał barierę 3,90 zł, jednak okazało się to tylko przejściowe, gdyż od razu zawrócił i od wtorku każda kolejna sesja przynosi droższego dolara. Na koniec tygodnia amerykańska waluta kosztowała 3,97 zł. Poziom ten na razie okazuje się lokalnym oporem. Jest on o tyle istotny, że składają się na niego tak naprawdę trzy techniczne aspekty. Po pierwsze jest to wsparcie z początku lutego, które zostało potwierdzone w marcu. Po drugie w tych okolicach wypada zniesienie 0,382 fibo ostatniego ruchu spadkowego. Nie bez znaczenia pozostaje również bliskość psychologicznej bariery okrągłych 4 złotych. Ewentualne pokonanie tej bariery może skutkować ruchem o zasięgu około 10 groszy.

Kurs funta – GBP/PLN.

Kurs funta - GBP/PLN wykresW zeszłym tygodniu kurs GBP/PLN zakończył średniookresowy trend spadkowy, zapoczątkowany jeszcze w lutym. Odbicie nastąpiło pomimo oficjalnego rozpoczęcia procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Funt swoje minimum osiągnął w środę, gdy kosztował zaledwie 4,845 zł, co było najniższym poziomem od października 2016 roku. Do końca tygodnia jednak podrożał o blisko 13 groszy, wchodząc w strefę oporu między 4,95 zł, a 4,97 zł. Obszar ten okazywał się skutecznym wsparciem na początku i na końcu stycznia. Należy pamiętać, że w szerszej perspektywie wciąż znajdujemy się w trendzie spadkowym, który obowiązuje od początku roku.

Krzysztof Adamczak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl