Bakkt nowe plany w stosunku do Bitcoina

0
Bitcoin kryptowaluta spisana na straty

Czym jest Bakkt?

Ponad rok temu, w sierpniu 2018 roku amerykańska firma Intercontinental Exchange (ICE) ogłosiła, że zamierza utworzyć nową firmę-córkę Bakkt, która będzie umożliwiała wykorzystanie serwerów cyfrowych Microsoftu do zarządzania kryptowalutami. Po ponad roku oczekiwania – 23 września 2019 miała miejsce premiera platformy do obsługi kontraktów futures. Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń od Departamentu Usług Finansowych w Nowym Jorku (NYDFS), Bakkt otrzymało kartę zaufania. Oznacza to, że na platformie mogą być przechowywane Bitcoiny dla fizycznie zawieranych kontraktów futures. Uruchomienie kontraktów futures może mieć bardzo pozytywny wpływ na wzmocnienie bitcoina i otwarcie rynku dla dużych inwestorów. Pomimo głośnej premiery platformy Bakkt na rynku usług powierniczych dla rynku kryptowalut, nie jest to jedyna firma oferująca takie możliwości. Fidelity Investments w październiku tego roku uruchomiło platformę Fidelity Digital Assets, która obsługuje usługi powiernicze oraz wykonywanie usług handlowych dla firm, dużych inwestorów, funduszy hedgingowych i doradców finansowych. Co więcej, giełda Coinbase, jedna z największych i najstarszych giełd umożliwiających handel kryptowalutami już w 2018 roku uruchomiła usługi powiernicze. Obecnie Coinbase Custody zarządza kontraktami dla ponad 30 największych kryptowalut o łącznej wartości przewyższającej 7 miliardów dolarów według kapitalizacji rynkowej.

Kontrakty bitcoin futures – bezpieczeństwo

Usługi powiernicze i kontrakty futures mogą napędzać na rynek kryptowalut duże firmy i instytucje, co zawsze pozytywnie wpływa na umocnienie się i uwiarygodnienie walut wirtualnych. W odróżnieniu od kontraktów CFD, oferowanych na stronie Monfex, kontrakty futures oferowane są dużym firmom, co wiąże się z dużym wolumenem dokonywanych inwestycji. Wysoka wartość umów niesie ze sobą zawsze pewne ryzyko, dlatego niezbędne jest zapewnienie najwyższych środków bezpieczeństwa. Również na Monfex możesz znaleźć najlepsze w branży środki bezpieczeństwa, ponieważ rozumiemy, że bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem również dla klienta indywidualnego.

Premiera Bakkt

Bakkt swoją premierę miało 23 września 2019 roku, ale już od 6 września klienci zainteresowani produktem, mogli zdepozytować swoje środki na platformie. Dlatego tym bardziej dziwił fakt, że platforma zanotowała tak słaby start i małe zainteresowanie w pierwszym miesiącu od swojej premiery. Było to ogromne rozczarowanie dla traderów i być może jeden z powodów, który stał za gwałtownym spadkiem ceny Bitcoina pod koniec września bieżącego roku. W nocy z 24 na 25 września BTC zanotował spadek wartości o ok. 1300 USD. Słaba cena Bitcoina utrzymywała się przez cały październik, notując pod koniec miesiąca rekordowy dla ostatnich miesięcy spadek poniżej progu 7 500 USD/BTC. O spadku tym pisaliśmy także na blogu Monfex, jako o świetnym momencie do zakupu Bitcoin.

W pierwszych dniach od startu Bakkt mieliśmy do czynienia z zadziwiająco małym zainteresowaniem na rynku, które przełożyło się na mały wolumen złożonych depozytów. W dniach 24 września – 22 października ilość złożonych depozytów wahała się pomiędzy wartością 0.2 – 1.9 mln USD. Było to zadziwiające dla wielu obserwatorów, ponieważ Bakkt wspierana była przez największe firmy w branży. Okazało się, że na mocny start i nabranie wiatru w żagle platforma musiała poczekać miesiąc. 23 października wartość złożonych depozytów wynosiła już 4.8 mln USD, a dwa dni później – 10.3 mln USD. 8 listopada wartość depozytów przekroczyła 15.5 USD.

Jak Bakkt może wpłynąć na cenę Bitcoina – najnowsze doniesienia

Zwiększenie się zainteresowanie Bitcoinem przez duże instytucje może pozytywnie wpłynąć na sytuację kryptowaluty. Napływ świeżego kapitału od instytucji może również wpłynąć na rynek pozostałych kryptowalut, z czego mogą również skorzystać indywidualni traderzy na platformie Monfex, gdzie można kupować i sprzedawać kontraktami aż 12 kryptowalut w stosunku do USD. Dobra passa Bakkt oraz doniesienia napływające z Chin wpłynęły na wzrost cen Bitcoina, który mogliśmy obserwować pod koniec października. Obecnie mamy do czynienia z niewielkim spadkiem i stabilizacją ceny. Ze strony Bakkt płyną ciągle jednak nowe doniesienia.

12 listopada na konferencji w Nowym Jorku, Adam White, COO Bakkt, zapowiedział wprowadzenie rozliczenia gotówkowego na kontrakty Bitcoin futures, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku.  Kontrakty rozliczane w gotówce mają być dostępne za pośrednictwem gałęzi ICE Clear Singapore z siedzibą w Singapurze i możliwe do kupna na giełdzie ICE Futures Singapore. Rozmowy na ten temat są ciągle w toku ale wprowadzenie tego rozwiązania być może nastąpi jeszcze w 2019 roku. Wielu komentatorów rynku kryptowalut uważa, że rozliczenie kontraktów futures na Bitcoiny w gotówce, które jest odpowiedzią na zainteresowanie inwestorów produktem Bakkt, stanowi wyraźny krok do przodu dla instytucjonalnej akceptacji kryptowalut, a w szczególności Bitcoina.

Przyszłość Bitcoina

Zainteresowanie instytucji, a nawet państw przejawiające się we wprowadzaniu pozytywnych regulacji prawnych, które dążą do kodyfikacji przynajmniej części rozwiązań i instrumentów oferowanych w ramach technologii Blockchain, przez niektórych obserwatorów rynku kryptowalut, oceniane jest jako zagrożenie dla idei walut wirtualnych i upadek Bitcoina. Pomimo że pojawienie się dużego gracza, operującego potężnym wolumenem wpływa zazwyczaj pozytywnie na wizerunek Bitcoina, paradoksalnie uderza też w jego podstawy. Oddanie połowy wolumenu wydobytego Bitcoina w ręce dużych graczy oraz utworzenie kontraktów futures, które powodują, że Bitcoin przestaje pracować na rynku, jest za to przetrzymywany przez “nadzorców” w zimnych portfelach. W zamian, osobom i firmom, które chciały zainwestować w Bitcoina i zarobić na spekulacji cenami, wydawane są na niego jedynie kwity (kontrakty) przez “firmę-nadzorcę”, które stanowią teraz podstawę do handlu. W rezultacie przestajemy wymieniać Bitcoiny, korzystając z rozwiązań Blockchaina. Warto zaznaczyć, że Bitcoin jest kryptowalutą, której ilość dokonywanych transakcji jest skorelowana ze wzrostem ceny kryptowaluty. Może to rodzić zatem pytanie, czy w przypadku rezygnacji z technologii Blockchain do handlu Bitcoinami i objęcie jej nadzorem instytucji finansowych zbytnio nie interweniuje w rynek Bitcoina i nie uderza w istotę kryptowalut. Bitcoin, podobnie jak inne coiny w założeniu jest systemem zdecentralizowanym, opartym na łańcuchu powiązań peer-to-peer i wykorzystujący technologię Blockchain zarówno do księgowania transakcji, jak i do wydobywania nowych monet. Obawy, czy Bitcoin jest nadal Bitcoinem w przypadku handlu kontraktami futures zamiast BTC podniosła m.in. Meltem Demirors z Coinshare. Podobne obawy podzielają również indywidualni traderzy i użytkownicy na różnych forach internetowych, które zawsze stanowiły kopalnie pomysłów, inspiracji, wiedzy i analiz na temat technologii blockchain.