Bank Anglii i stopy procentowe, UWAGA – nadchodzi inflacja

0

W bieżącym tygodniu poznamy decyzję banku Anglii w sprawie kosztu pieniądza. Aktualne stopy procentowe ustalone są na poziomie 0.50%, natomiast rynek na czwartkowym posiedzeniu spodziewa się ich obniżki o 25 punktów bazowych. W bieżącym artykule przyjrzymy się bliżej funtowi szterlingowi oraz jego dalszych losów.

Obniżka stóp procentowych niemal przesądzona

Na podstawie overnight index swap rynek z 98% prawdopodobieństwem spodziewa się obniżenia stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Mark Carney zasugerował, że prawdopodobnie nastąpi to w sierpniu, rynek się z tym zgadza. Jednak na ostatnim posiedzeniu, które odbyło się w lipcu rynek również oczekiwał ich cięcia, ale do tego nie doszło. Po zaniechaniu działań ze strony banku Anglii funt szterling zyskał na wartości ponad 200 pipsów w kilka sekund po opublikowaniu informacji. Bynajmniej teraz jest inaczej, ponieważ sam Prezes Banku Anglii wskazywał na to działanie.

Warto pamiętać, że stopy procentowe w Wielkiej Brytanii i tak są już na historycznym minimum, a tuż za rogiem czai się kolejne cięcie o 25 punktów bazowych.

Tylko cięcie stóp procentowych?

Oprócz cięcia stóp procentowych inwestorzy poniekąd spodziewają się wprowadzenia programu, lub też bardziej rozszerzenia obecnego programu quantitive easing, który obecnie opiewa na 375 miliardów funtów.

Dane Makroekonomiczne

Ostatni odczyt wskaźnika Purchasing Managers Index był fatalny. Konsensus ekonomistów zakładał odczyt na poziomie 52.3 punktów, natomiast był 47.4. Odczyt na poziomie powyżej 50 punktów oznacza poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej, natomiast odczyty poniżej 50 punktów wskazują na pesymizm wśród przedsiębiorców.

Kolejnym powodem obniżenia stóp procentowych może być prognozowany wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii, a bardziej jego brak. Banki komercyjne spodziewają się zerowego wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale 2016. Natomiast w czwartym kwartale spodziewają się jej skurczenia.

Czytaj również:  Dzień wolny w Polsce ale nie na rynku

Co na to fundusze lewarowane?

Według ostatniego raportu opublikowanego przez Commodity Futures Trading Commission (CFTC) wynika, że fundusze lewarowane w dalszym ciągu wyprzedają funta szterlinga względem dolara amerykańskiego, czyli grają na jego osłabienie.

Warto zauważyć, że obecnie fundusze posidają netto podanat 80 tyś krótkich pozycji, a tym samym jest to rekordowa ilość krótkich pozycji,

Nadchodząca inflacja

Jednakże dalsza luźna polityka monetarna ma swój koniec. Razem z jeszcze tańszym kosztem pieniądza funt brytyjski będzie wyprzedawany na rynku. Słaby funt doprowadził już do znacznego podwyższenia kosztów z importem dóbr konsumpcyjnych, co niewątpliwie przyłoży się na wyższą inflację. Zatem w długim terminie Wielka Brytania może być zmuszona do podwyżki stóp procentowych, co niewątpliwie będzie dobrą okazją dla kupujących.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych