Bitcoin za prawie 20 000 USD. Co ze stopami procentowymi?

0
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

W weekend kurs najpopularniejszej kryptowaluty ocierał się o poziom 20 000 USD. Dobra wiadomość dla kredytobiorców, stopy procentowe bez zmian jeszcze nawet dwa lata. Zmiany w otoczeniu premiera.

Kolejne skoki bitcoina

W weekend znów byliśmy świadkami gwałtownych wzrostów na najpopularniejszej kryptowalucie świata. Cena w szczytowym momencie osiągnęła niemal 20 000 dolarów, a na niektórych giełdach nawet zawarto transakcje powyżej tej bariery. Co napędzało kolejne wzrosty? Od dzisiaj ruszają na Chicago Mercantile Exchange (CME) kontrakty na bitcoina. Warto zwrócić uwagę, że jak po niemal każdym takim wybiciu zobaczyliśmy niemal 10% korektę. Start kontraktów podobnie jak w przypadku poprzednich nie spowodował, że przeniósł się na ten rynek istotny procent handlu. Obroty na kontrakcie ledwo przekroczyły 3000 bitcoinów, co dało niecałe 60 milionów dolarów.

Kiedy spodziewać się wzrostu stóp procentowych w Polsce?

Kamil Zubelewicz, członek Rady Polityki Pieniężnej, podzielił się swoimi prognozami co do kształtowania się polityki stóp procentowych w Polsce. Jego zdaniem możliwe jest utrzymanie obecnych stóp nawet do końca 2019 roku. Jest to dość dziwny scenariusz, gdyż w takiej sytuacji mielibyśmy wyraźnie niżej oprocentowane kredyty niż USA, które po serii podwyżek już powoli się z nami zrównało. Argumentem za takim stanem rzeczy jest inflacja nieprzekraczająca celu. Zwraca również uwagę, że stopy procentowe warto zmieniać powoli zamiast szokowych reakcji na rosnącą inflację. W tym celu jego zdaniem wkrótce należałoby dokonać pierwszej podwyżki, do czego biorąc pod uwagę układ głosów w Radzie nie dojdzie. Jaki ma to wpływ na waluty? Jeżeli stopy w Polsce będą pozostawać bez zmian to złotówka powinna tracić na wartości do walut państw, które stopy procentowe będą podnosić. Na razie Europa podchodzi do tematu bardzo ostrożnie, zatem wpływ tej decyzji wydaje się relatywnie niewielki.

Czytaj również:  Giełda nie lubi rosnącej inflacji. Rosnące ceny coraz mocniej ciążą GPW

Pierwsze zmiany w kancelarii Premiera już wkrótce?

W programie pierwszym polskiej radio szef gabinetu prezydenta zapowiedział, że być może już nawet dzisiaj dojdzie do zmian personalnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Potwierdził, że kandydatury w weekend trafiły na biurko prezydenta. Biorąc pod uwagę, że mowa o kancelarii premiera zmiany te nie powinny mieć większych reperkusji dla rynków.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl